Yüksek Küresel Durgunluk Riski Kripto Piyasalarını Etkileyebilir!

Yüksek Küresel Durgunluk Riski Kripto Piyasalarını Etkileyebilir!

Kripto piyasaları bu yıl uçuyor, ancak dünya ekonomisi için devam eden depresif bir görünüm bu kanatları kırabilir.

Dünya Ekonomik Forumu’ndaki baş ekonomistler, 2023 için kasvetli bir makroekonomik görünüm ve potansiyel küresel durgunluk öngörüyorlar.

16 Ocak’ta yayınlanan bir WEF raporuna göre Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonominin yaklaşık üçte birinin 2023’te resesyona girmesini bekliyor.

“Küresel büyüme umutları zayıf kalmaya devam ediyor ve küresel durgunluk riski yüksek.”

Rapor, işletmelerin 2023’ün başında “üçlü bir zorlukla” karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi. Kilit girdilerin yüksek fiyatları, sıkılaşan para politikası ve zayıflayan talep, herhangi bir ekonomik toparlanmayı yavaşlatacak.

Baş ekonomistler ayrıca personel eksikliklerini, yetenek mevcudiyetini ve önemli maliyet düşürmeyi de faktörler olarak görüyorlar. Tüm bunların, yığının en altındaki perakende tüketici üzerinde damlama etkisi vardır.

Piyasalar Neden Etkilenebilir?

Ayrıca, ABD tasarruf oranı şimdiye kadarki en düşük seviyesi olan %2,3’e geriledi. Bu metrik, bir kişinin yatırım yapmak için bir kenara bırakmak üzere harcanabilir gelirinden kestiği para miktarını ölçmek için kullanılır.

Bunun, genellikle yüksek riskli olarak kabul edilen kripto varlıkları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Daha az harcanabilir gelir varsa, kripto gibi riskli varlıklarda daha az yatırımcı olacaktır.

Daha yüksek fiyatlar daha fazla cüzdanı sıkıştırdığından ve yalnızca zenginler riskli kripto yatırımlarıyla uğraşmayı karşılayabileceğinden, bir durgunluğun bunu daha da etkilemesi muhtemeldir.

Bunu göz önünde bulundurarak, 2023’te kripto piyasasının tam olarak toparlanması pek olası değil ve konsolidasyon 2024’e kadar devam edebilir.

Ancak enflasyon kontrol altına alındığında ve yaşam maliyeti düştüğünde, daha geniş ekonomi toparlanmaya başlayacaktır. Ancak o zaman perakende sektöründen kripto varlıklarını riske atmaya yetecek kadar değişken sermaye olacaktır.

Bununla birlikte, WEF, kriptonun bu ayın başlarında bir raporda kalmak için burada olduğunu kabul etti.

Kripto Piyasası Görünümü

Piyasalar bu yıl şimdiye kadar toparlandı, ancak analistler bir boğa tuzağı konusunda uyarıda bulunuyor. Bugün hafif bir geri çekilme oldu ve toplam kapitalizasyon 1,03 trilyon dolara düştü. Ancak, piyasalar yılın başından bu yana %24 arttı.

Genellikle bir Çin Yeni Yılı rallisi vardır, bu nedenle bu, bayram döneminden sonra sönebilir. BTC ve ETH gibi majörler bugün yüzde birkaç düştü ve diğer altcoinler de geriliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.