Ripple Analiz: XRP 0,5 Dolara Doğru mu Yükseliyor?

Ripple Analiz: XRP 0,5 Dolara Doğru mu Yükseliyor?

Son yedi gün içinde XRP fiyatı %6,9’luk bir düşüş yaşayarak Salı günü 0,69 dolar seviyesine geriledi. Kripto piyasası genel olarak düşüş eğiliminde, çünkü Bitcoin fiyatı son 24 saatte %2,2 oranında değer kaybetti. Ancak, XRP’nin yatırımcılarının beklediklerinden daha uzun sürebileceğini fark etmeleriyle kazançlarını geri verdiğini gözlemliyoruz. Dolayısıyla, XRP’nin 1 dolar seviyesine yükselmesi bir süre daha zaman alabilir.

XRP Fiyatı Geri Dönüyor, Kazançları Kilitleme Zamanı?

İki hafta önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı uzun süredir devam eden yasal savaş, Ripple ve XRP fiyatı arasında belirsizlik yarattı. Ancak, kararın tetiklediği yükseliş trendi başarılı olamadı ve XRP fiyatı 0,85 dolarlık dirençten aşağı yönlü bir eğilimle 0,7 doların altında satış baskısına maruz kaldı.

Ancak, boğaların sınır ötesi para havalesi tokeni olan XRP’nin arkasında toparlanması durumunda ve 0,7 dolarlık direnci hızla geri kazanması durumunda, fiyatın 0,6 dolarlık kayıplarını geri alarak 0,5 dolara kadar düşme ihtimali yüksek görünüyor.

Günlük grafikteki XRP fiyatının teknik görünümü, özellikle Hareketli Ortalama Yakınsama Sapma (MACD) göstergesinin satış sinyali vermesiyle, satıcıların üstünlüğe sahip olduğunu işaret ediyor.

kriptoparapiyasa xrpusd 2023 07 25 10 35 01
ripple analiz: xrp 0,5 dolara doğru mu yükseliyor? 2


MACD çizgisi, genellikle kırmızı sinyal çizgisinin altında mavi çizgiyle kesiştiğinde düşüş eğilimi olarak kabul edilen bir momentum göstergesidir. Endeks ortalama çizgiye doğru düşerken ve negatif bölgeye yaklaşırken, düşüş trendinin devam edeceği düşünülür. Göreceli Güç Endeksi (RSI) de düşüş trendini doğrulayarak aşırı alım bölgesinden hızla düşer ve 30’un altındaki aşırı satım bölgesine döner.

Eğer boğalar fiyat düşüşünü durdurup 0,7 doların üzerindeki zemini yeniden kazanırlarsa, fiyatın yükselişe geçme olasılığı artar. Ancak, fiyat aynı seviyenin altında kapatılırsa, kısa pozisyonlu yatırımcılar için bir sonraki destek noktasının 0,6 dolar olabileceği öngörülüyor.

Bu düşüş trendi, düşük fiyatlı XRP tokenlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bir fırsat olabilir. 0,6 doların biraz altında olan 50 günlük EMA (Eksponentiyel Hareketli Ortalama), fiyatın düşüşünü hafifletip 1 dolarlık bir ralli için uygun bir ortam yaratarak önemli bir rol oynayabilir.

Ripple-SEC Kararı Kriptoda Belirsizliği Ateşleyebilir

Bank of America gibi önde gelen yatırım bankaları ve birçok uzman, Ripple ve SEC dava kararının kripto endüstrisinde oluşabilecek belirsizliklerle ilgili endişelerini dile getiriyor. BAC, CoinDesk raporuna dayanarak, kripto piyasasının gözetimini sağlamak ve ana akım benimsemeyi teşvik etmek için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve çağrısında bulunuyor. Ancak, SEC-Ripple davasındaki kararın sektördeki düzenleyici kaygıları gidermediğine inanıyorlar.

Bu dava kararı, gelecekte dijital varlıkların düzenlenmesi ve piyasada yer alan diğer finansal enstrümanlarla nasıl ilişkilendirileceği konusunda çeşitli zorluklar ve belirsizlikler ortaya çıkarabilir. Düzenleyici kurumlar, blockchain tabanlı dijital varlıklarla geleneksel finansal ürünler arasındaki ayrımı netleştirmek ve bunların nasıl tokenize edileceği ve düzenleneceği konusunda yol gösterici rehberlik sağlamak zorunda kalabilirler.

Kripto endüstrisinin düzenlenmesi, yatırımcıların ve kurumsal oyuncuların daha fazla güven ve şeffaflık hissetmelerini teşvik etmek adına önemli bir adım olabilir. Ancak, bu düzenleyici çerçevenin nasıl oluşturulacağı ve uygulanacağı konusunda uzun süreli tartışmalar ve çabalama süreçleri olması muhtemeldir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.