Vitalik Buterin’in “X” Hesabı Neden Çalındı? İşte Cevabı!

Vitalik Buterin’in “X” Hesabı Neden Çalındı? İşte Cevabı!

Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin’in X hesabı bir sim kart dolandırıcılığı ile ele geçirildi.

Vitalik Buterin, kimlik avı saldırısına uğrayarak sim kartının kopyalandığını ve bu yolla dolandırıcıların X hesabına erişim sağladığını açıkladı. Bu olayın ardından Buterin, T-Mobile operatöründeki sim kartını geri almayı başardı.

Buterin, konuyla ilgili “X hesabımın yalnızca telefon numarasıyla doğrulama yaparak çalınabileceğinden haberdar değildim” dedi.

Buterin, bu saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Nihayet T-Mobile hesabımı geri aldım. Bu, birinin sosyal mühendislik yoluyla telefon numaramı ele geçirdiği bir SIM kart dolandırıcılığıydı” dedi.

Sim kart dolandırıcılığı, kripto dünyasında oldukça yaygın. Ancak Buterin, 2FA için telefon numarası kullanmadığı halde sadece telefon numarasının X hesabını sıfırlamak için yeterli olduğunu bilmediğini ifade etti.

vitalik buterin
vitalik buterin

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), bugün kripto borsalarından sosyal medya hesaplarına kadar birçok alanda kullanılıyor. Ancak, pek çok kullanıcı X hesaplarına bilmeden telefon numaralarını ekliyor. Buterin, “X Blue’ya kayıt olurken numaramı eklemiş olmalıyım” dedi.

Flashbots’un strateji lideri Hasu, X Blue’nun SIM kart dolandırıcılıklarına kapı açabileceğini belirterek diğer kullanıcılara uyardı. Hasu, “Eğer X Blue’ya kayıt olduysanız, telefon numaranız otomatik olarak profilinize eklenir. 2FA için kullansanız bile, bu numara hesabınızı sıfırlamak için kullanılabilir” diye ekledi.

Dolandırıcılar, geçtiğimiz hafta Buterin’in X hesabını hedef alarak yaklaşık 800 bin dolarlık kripto parayı ele geçirdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.