Vitalik Buterin’in Övgüsünü Kazanan Proje

Vitalik Buterin’in Övgüsünü Kazanan Proje

Vitalik Buterin, yaygın olarak bilinen rollup’lar hakkında, yeterince dikkate alınmadıklarına inanıyor ve onları altın standart olarak nitelendiriyor.

Ethereum blockchain’inin kapasitesini genişletmeye çalışan geliştiriciler, ana ağda daha etkin çalışabilen ve ‘rollup’ olarak adlandırılan çözümler üzerinde çalışıyorlar.

Buterin, yakın zamanda bir konuşmada rollup’larla ilgili açıklamalar yaptı. Rollup’ların önemli bir pazar payına sahip olduğunu belirten Buterin, Plasma adındaki başka bir ölçeklendirme çözümünün yeterince ilgi görmediğini vurguladı.

2017’de piyasaya sürülen ve zamanla popülaritesi azalan Plasma’nın, bu yıl ZK ağlarının ortaya çıkışıyla yeniden gündeme gelmesi gerektiğine inanıyor Buterin.

vitalik buterin
vitalik buterin'in övgüsünü kazanan proje 2

Plasma’nın Yeniden Popüler Olmasında ZK-SNARK’ların Etkisi

Buterin, yakın zamanda bir blog yazısı yayımlayarak Plasma’nın yeterince ilgi çekmediğini dile getirdi. İlk zamanlarda istemci tarafı veri depolamadaki sınırlamalar ve temel ödemelerin ötesindeki adaptasyon zorlukları nedeniyle roll-up teknolojisinden geri kalmış olsa da, Plasma’ya olan ilgi son zamanlarda tekrar artmaya başladı.

Bu görüşü, ZKSNARK’lar gibi doğrulama kanıtlarındaki gelişmelere dayandıran Buterin, bu yeniliklerin Plasma’nın geçmişteki sorunlarını aşmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

Plasma, bir blockchain ölçeklendirme çözümü olarak, para yatırma, çekme ve Merkle kökleri dışında tüm veri ve hesaplamaların zincir dışında tutulmasını sağlar. Plasma’nın ödeme alanındaki kullanımı sırasında karşılaşılan en büyük zorluklar, istemci tarafı veri depolama ve geçerlilik kanıtları ile verimli bir şekilde ele alınabilir. Buterin bu konuda, “Plasma, validium dışı zincirler için önemli bir güvenlik yükseltmesi olabilir. Bu yıl nihayet hayata geçecek ZK-EVM’ler, bu alanı yeniden keşfetmek ve geliştirici deneyimini basitleştirmek, kullanıcıların fonlarını korumak için daha etkili yapılar oluşturmak için mükemmel bir fırsat sunuyor” dedi.

Plasma’da 2019’dan Bu Yana Neler Oldu?

Plasma’nın ilk sürümünden bu yana, Minimal Viable Plasma, Plasma Cash ve Plasma Cashflow gibi gelişmeler yaşandı. Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümü olan Polygon Labs, 2019’da Plasma’yı benimsedi, ancak son 4 yılda alternatif çözümlere yöneldi.

Polygon Labs’in Plasma’dan uzaklaşmasının bir nedeni de, kâr amacı gütmeyen bir Ethereum araştırma kuruluşu olan Plasma Group’un 2020’de Ethereum ağında ölçeklendirme çözümleri üzerine çalışmalarını durdurmasıydı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.