Ukrayna, Rusya Savaşı Nedeniyle Ne Kadar Kripto Para Bağışı Topladı?

Ukrayna, Rusya Savaşı Nedeniyle Ne Kadar Kripto Para Bağışı Topladı?

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği savaşı destekleyenler, bugüne kadar ülkeye 225 milyon dolarlık kripto para yardımında bulundular. Bu yardımların yarıdan çoğu 2022’nin Şubat ve Mayıs ayları arasında gerçekleşti.

Kripto para sektörünün öne çıkan isimleri arasında Binance, dünyanın en büyük kripto para borsası ve Tron’un kurucusu Justin Sun, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna’ya destek verdiler. İşgal, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “özel bir askerî operasyon” ilan ettiği 24 Şubat 2022’de başladı.

Ukrayna’ya Yapılan Bağışlarda Azalma Görüldü

Kripto para analitik platformu Crystal Blockchain’in raporuna göre, askeri çatışmanın başlamasından bu yana Ukrayna, yaklaşık çeyrek milyar dolarlık bağış topladı. Ukrayna yetkilileri, bu yardımların mühimmat, tıbbi ekipman, silah ve diğer savaş malzemeleri için kullanıldığını belirtti.

Bununla birlikte, bu yardımların çoğu, savaşın ilk dönemlerinde gerçekleşti. 2023’ün Mayıs ayından bu yana Ukrayna’ya yapılan bağışlar sadece 10 milyon dolara ulaştı. En çok bağış alan ay, 100 milyon dolarlık bağışla 2022’nin Mart ayı oldu. Şubat 2022, Putin’in özel askeri operasyonu başlattığı ve 30 milyon dolarlık bağışın toplandığı ay olarak tarihe geçti.

ukrayna grafik
ukrayna’ya yapılan kripto para bağışları. kaynak: crystal blockchain

Crystal Blockchain verilerine göre, bugüne kadar en yüksek bağışlar 83 milyon dolarlık Tether (USDT) bağışı ile gerçekleşti. En fazla bağış alan kripto para birimleri arasında Ethereum (ETH) 79 milyon dolarla ikinci, Bitcoin (BTC) ise 41 milyon dolarla üçüncü oldu.

Ukrayna’ya Kimler Bağış Yaptı

Rusya’ya yapılan kripto para bağışlarına kıyasla, Ukrayna’ya yapılan bağışlar daha fazla. Blockchain analitik firması Elliptic, 2023’ün Mart ayında Rusya yanlısı gruplara ve kişilere 5 milyon dolardan daha az miktarda kripto para bağışı yapıldığını açıkladı.

Kripto para sektöründen birçok kişi ve kurum, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşına destek verdi. Binance, 2022’nin Şubat ayında Ukrayna’ya 10 milyon dolarlık kripto para bağışladı ve bu fonların UNICEF, UNHCR ve BM Mülteci Ajansı gibi kuruluşlarla paylaştığını açıkladı.

Polkadot’un kurucu ortağı Gavin Wood, Ukrayna’ya 5 milyon doların üzerinde DOT gönderirken, Tron’un kurucusu Justin Sun, 200.000 USDT bağışında bulundu.

Rus kökenli olmasına rağmen, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ukrayna’ya yaklaşık 5 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) bağışında bulundu ve Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri çatışmayı “Ukrayna ve Rus halklarına karşı işlenmiş bir suç” olarak nitelendirdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.