Solana vs Cardano: 2023’te Yatırım İçin Hangi Kripto Parayı Seçmek Mantıklı Ve Nedeni?

Solana vs Cardano: 2023’te Yatırım İçin Hangi Kripto Parayı Seçmek Mantıklı Ve Nedeni?

Son birkaç yılda, kripto ticareti ana akım yatırımcılar arasında muazzam bir popülerlik kazandı. Cardano ve Solana gibi altcoinler, son birkaç yıldır en iyi performans gösteren projelerden ikisi oldu. Tüm bunlar, Web 3.0, DeFi, NFT’ler ve oyun gibi seküler trendlerdeki önemli rolleri sayesinde.

Bahsi geçen her iki kripto para birimi de Ethereum’dan daha ucuz ve daha hızlı olarak pazarlanmalarının yanı sıra, kullanıcıların $SOL ve $ADA tokenlerini kilitleyebilecekleri ve pasif gelir elde edebilecekleri staking özellikleri sunuyor. Bu nedenle, kripto kışındaki fiyat düşüşlerine rağmen Solana ve Cardano, mükemmel özellikler sunarak pazara hakim olmaya devam ediyor.

Solana vs Cardano: Hangi Kripto Para Daha Fazla Kazanç Sağlayabilir?

Her iki Ethereum Katili de birçok yönden benzer olsa da, teknolojiye yaklaşımları onları birbirinden ayırır. Solana’nın geliştiricileri ağırlıklı olarak işlem hızına ve daha düşük maliyetlere odaklanırken, Cardano’nun geliştiricileri ölçeklenebilirlik ve güvenlik için daha fazla çaba harcadı. Her iki kripto para birimini karşılaştıralım ve hangisinin 2023’te daha fazla kazanç sunacağını öğrenelim.

Solana ve Cardano Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, her iki blok zincirinin de akıllı sözleşme ve DApp desteği gibi birçok benzerliği var, işlem işleme hızları Ethereum’un yeteneklerini aştı ve son olarak, her iki ağ da Ethereum platformuna kıyasla düşük gas ücretleri ve olağanüstü aracılığıyla büyük ölçeklenebilirlik fırsatı sunuyor.

Şimdi biraz farklılıktan bahsedelim

Piyasa Değeri: Cardano’nun piyasa değeri şu anda yaklaşık 13 milyar dolar ve tüm kripto para birimleri arasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Solana’nın yaklaşık 8 milyar dolarlık piyasa değeri Cardano, Dogecoin ve Polygon’un gerisinde olmasına rağmen, tüm kripto para birimleri arasında hala 11. sırada yer alıyor.

Teknoloji: Cardano, güvenliği her şeyin üzerinde tutar. Ek güvenlikle birlikte hisse kanıtı işlevi sunan Ouroboros protokolünü uygulayan ilk blok zinciriydi. Öte yandan Solana, işlem hızını artıran “geçmişin kanıtı” mekanizmasını doğrulamak için kendi yöntemine sahiptir.

İşlem Ücretleri: Hem Cardano hem de Solana, Ethereum’dan çok daha düşük işlem ücretlerine sahipken, Cardano blockchain ağındaki ortalama işlem maliyeti şu anda işlem başına yaklaşık 13 sent. Solana, işlem başına bir kuruşun kırkında biri gibi inanılmaz derecede düşük bir işlem ücreti sunuyor.

Planlama ve Karar Verme: Her iki blok zinciri de yeni teknolojinin karmaşık sorunlarını belirlemeyi ve çözmeyi amaçlayan seçici, hakemli bir süreç kullanırken, her iki ağın planlanması ve yürütülmesi sıfır benzerliği paylaşır.

Solana Ve Cardano Fiyat Analizi

Yazma sırasında, bir ADA madeni parası 0,3853 $ değerinde, bu da onu daha popüler kripto para birimleri arasında en ucuz seçeneklerden biri yapıyor. Cardano’nun fiyatı son 24 saatte yaklaşık %8 ve bir ayda %7 arttı. Bir günlük işlem hacmi %50 arttı. Şimdi 511.738.048 dolar seviyesinde. Kripto piyasası takipçisi CoinMarketCap’e göre Cardano, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.10$’ın %88 altında ve mevcut dolaşımdaki arz yaklaşık 34.634.384.577 ADA.

cardano
solana vs cardano: 2023'te yatırım i̇çin hangi kripto parayı seçmek mantıklı ve nedeni? 3

Solana’nın basın zamanındaki fiyatı 21,59 dolar, piyasa değeri 8,13 milyar dolar ve 24 saatlik işlem hacmi %37 arttı. Şimdi 833.725.211 $ seviyesinde bulunuyor. Solana, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260,06 $’ın %90’dan fazla altında. Mevcut dolaşımdaki arz 376.439.883 SOL’dir. SOL’un ADA’dan çok daha yüksek olduğu açık olsa da, yeni başlayan yatırımcılar için bile hala uygun fiyatlı.

solana
solana vs cardano: 2023'te yatırım i̇çin hangi kripto parayı seçmek mantıklı ve nedeni? 4

2023’te Hangi Kriptonun Daha İyi Bir Büyüme Fırsatı var?

Cardano blok zinciri, önümüzdeki günlerde ADA için daha iyi büyüme fırsatlarına yol açabilecek bir dizi yükseltme ve gelişmeye tanık oluyor. Bu arada, Solana ağı, geçen yıl platformun büyümesini büyük ölçüde engelleyen çok sayıda öfke yaşadı.

Bununla birlikte, Cardano ve Solana, piyasa duyarlılığı biraz değiştikten sonra makul bir büyüme oranıyla büyük bir potansiyele sahip görünüyor. Ancak herhangi bir hamle yapmadan önce, kapsamlı bir araştırma ile kripto para piyasası hareketlerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve yakından gözlemlenmesi son derece zorunludur.

Sonuç olarak, Cardano gelişen bir projedir ve yönetim organı genellikle son teslim tarihlerini kaçırır, Solana ise etkileyici destekçileri olan daha iyi bir teknolojik ürün olarak kabul edilir. Her iki kripto para birimi de bir gecede astronomik olarak yüksek getiri sağlayabilen harika yatırımlardır. Ancak hem Cardano hem de Solana’nın gelecekte nereye varacağını tahmin etmek neredeyse imkansız. Bu nedenle, herhangi bir yatırım yapmadan önce, zaman ufku, risk toleransı ve likidite gereksinimlerinin yatırımcı profiline uyup uymadığı analiz edilmelidir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.