Solana (SOL), SEC Davasından Sonra Canlanmak İçin Mücadele Ediyor!

Solana (SOL), SEC Davasından Sonra Canlanmak İçin Mücadele Ediyor!

SEC davası sonrası Solana ekosistemi, aktivitede %48’lik bir düşüş yaşadı. DEX hacimleri ve NFT faizi azaldı, ancak bazı DEX’ler toparlanma belirtileri gösterdi. SEC’nin Coinbase ve Binance’e dava açmasından bu yana, kripto para piyasası, özellikle altcoinler, olumsuz tepkiler aldı. Bu etki zamanla token fiyatlarının ötesine geçerek çevredeki ekosistemleri etkilemeye başladı.

Ekosistem Darbe Alıyor

SEC davasının etkisiyle SOL, Messari’nin verilerine göre büyük zarar gördü. Son 30 gün içinde ağ, etkinlik açısından %48 gibi büyük bir düşüş yaşadı.

kriptoparapiyasa screenshot 2023 06 26 at 12.17.12 pm 1536x696 1
solana (sol), sec davasından sonra canlanmak i̇çin mücadele ediyor! 5


SEC davası sonrasında SOL’un DEX hacimleri önemli ölçüde düştü ve bu da toplam kilitli değer (TVL) üzerinde önemli bir etkiye yol açtı. Messari’nin verilerine göre, dava haberinin ardından Solana’nın TVL/piyasa değeri oranı %20 düşüş gösterdi.

Ancak, ağdaki etkinlik kademeli olarak artmaya başladığı için bazı DEX’lerde toparlanma belirtileri görüldü. Dapp Radar’ın verileri, Solana’da popüler bir DEX olan Sabre’nin aktif cüzdan sayısında artış yaşadığını ve işlem sayılarının da arttığını gösterdi.

Öte yandan, başka bir DEX olan Raydium, geçen hafta ne benzersiz aktif cüzdanlarda ne de hacimde kayda değer bir büyüme gözlemlemedi.

kriptoparapiyasa screenshot 2023 06 26 at 12.19.31 pm 1536x557 1
solana (sol), sec davasından sonra canlanmak i̇çin mücadele ediyor! 6

NFT Sektörü Etkileniyor

NFT sektörüne döndüğümüzde, Solana’nın mavi çipli NFT’leri son haftalarda önemli bir artış gördü. Ancak, bu mavi çipli NFT’lere olan ilgiye rağmen, genel olarak Solana NFT ekosistemine olan ilgi azalmış durumda.

Solanafloor’dan elde edilen verilere göre, son birkaç gün içinde ağda alınıp satılan NFT’lerin hacminde önemli bir düşüş yaşandığı görülüyor. Ayrıca, bu NFT’lerin taban fiyatı da aynı dönemde önemli ölçüde düşüş gösterdi.

Bu gözlemler, Solana’nın mavi çipli NFT’lerine olan ilginin tek başına ekosistemde uzun vadeli bir büyümeyi sağlayamayabileceğini gösteriyor.

kriptoparapiyasa screenshot 2023 06 26 at 12.20.47 pm 1536x784 1
solana (sol), sec davasından sonra canlanmak i̇çin mücadele ediyor! 7

Santiment’in verilerine göre, yazının yazıldığı sırada SOL tokeni 16,94 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Fiyatı son haftalarda önemli bir düşüş yaşadı ve bu düşüşe SOL’un işlem hacminde de önemli bir azalma eşlik etti.

Geliştirme cephesinde ise, son birkaç gün içinde geliştirme faaliyetlerinde belirgin bir düşüş görüldü. Bu da Solana ağında yeni yükseltme ve güncellemelerin yakın zamanda beklenmemesi gerektiğini gösteriyor.

kriptoparapiyasa solana sol 12.22.16 26 jun 2023 1536x520 1
solana (sol), sec davasından sonra canlanmak i̇çin mücadele ediyor! 8

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.