Solana, %136 Daha Yüksek NFT Hacmi İle Ethereum’u Gerçekten Geçti mi?

Solana, %136 Daha Yüksek NFT Hacmi İle Ethereum’u Gerçekten Geçti mi?
0

Santiment tarafından yakın zamanda yapılan bir retweet’e göre, Solana tabanlı NFT’lerin hacminin Ethereum’u aştığı görülüyor. Gerçekte, hacim küçük ama kritik bir faktörle farklılık gösterir.

Solana ve Ethereum değil

Tweette gösterilen hacim USD cinsinden değil, blok zincirinin yerel tokeninde hesaplanıyor. Böylece, Ethereum’un yalnızca 550 bin ETH değerinde NFT işlemi gözlemlemesine rağmen, toplam hacim 550 milyon doları aşıyor. Ancak, 1,3 milyon SOL değerinde NFT işlemi, yalnızca 43,39 milyon ABD Doları tutarındadır.

Basitçe söylemek gerekirse, Solana’nın NFT’si hiçbir şekilde Ethereum’unkini geçmedi. Bir cephe hariç. Hafta boyunca Ethereum üzerinde gerçekleştirilen toplam işlemler 500 binin biraz altına kadar çıkarken, Solana sadece bu hafta neredeyse 630 bin işlem kaydetti.

SOL’daki bu %32.6 daha yüksek aktivite, daha düşük maliyetlerin daha yüksek kullanımı çekebileceğini gösteriyor, ancak bu çok fazla bir şey ifade etmiyor.

solana
solana, %136 daha yüksek nft hacmi i̇le ethereum'u gerçekten geçti mi? 5

Makro zaman çerçevesinde, SOL’un NFT pazarı günlük hacim açısından kademeli bir düşüş gözlemliyor.

Son iki ayda, tüm Solana NFT hacminin %98,5’ine hakim olan NFT pazarı MagicEden’de kaydedilen en yüksek hacim, Mayıs ayında da 380 bin SOL (12,6 milyon $) idi.

solana
solana, %136 daha yüksek nft hacmi i̇le ethereum'u gerçekten geçti mi? 6

Özellikle, aynı zaman diliminde SOL’daki günlük NFT alımları %78,85 azaldı. Ancak, OpenSea on Ethereum da benzer bir muamma yaşadığı için Solana bu konuda yalnız değil. 

solana
solana, %136 daha yüksek nft hacmi i̇le ethereum'u gerçekten geçti mi? 7

Mayıs ayında 476 milyon dolar olan Ethereum’daki günlük NFT işlem hacmi, 3 Temmuz’da sadece 15 milyon dolara düştü. Aslında, rakamlar 2,59 milyar dolardan 696 milyon dolara düştüğünden, Nisan’dan Mayıs’a kadar işlem hacmindeki düşüş şaşırtıcı derecede yüksekti.

Ek olarak, bu ayki yayın tarihi itibariyle OpenSea şimdiden 43 milyon dolar değerinde cilt kaydetti. Bu oranda, bu ayın sonunda, pazar sadece 344 milyon dolarlık işlem kaydedecekti.

solana
solana, %136 daha yüksek nft hacmi i̇le ethereum'u gerçekten geçti mi? 8

Ayrıca, daha geniş piyasa aşağı doğru ilerlerken, yatırımcılar kendilerini yalnızca NFT’lerden uzak tutacaklar, bu nedenle rakam doğru olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap