SEC, Spot Bitcoin ETF’leri İçin Kararı 2024 Yılına Kadar Askıya Aldı

SEC, Spot Bitcoin ETF’leri İçin Kararı 2024 Yılına Kadar Askıya Aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), beklenmedik bir adım atarak iki önemli spot Bitcoin ETF başvurusunun değerlendirilme sürecini 2024 yılına ertelediğini duyurdu.

Bu erteleme kararı alan başvurular arasında ARK Invest ve 21Shares işbirliği ile sunulan başvuru ile Global X tarafından yapılan başvurular bulunmaktadır. SEC, bu başvurular üzerine kararını ikinci kez ertelemiş oldu, bu nedenle Ocak 2024‘e kadar nihai bir karar bekleniyor. SEC’in son erteleme kararı, diğer başvuruların da benzer bir durumla karşılaşabileceği yönünde spekülasyonları artırdı.

Eğer SEC, diğer spot Bitcoin ETF başvurularını da erteleyecek olursa, kripto para camiasının ABD’nin ilk spot Bitcoin ETF onayını 2024 yılına kadar beklemesi gerekebilir.

bitcoin etf
sec, spot bitcoin etf'leri i̇çin kararı 2024 yılına kadar askıya aldı 2

ARK 21Shares Bitcoin ETF 2023’te Hayata Geçmeyecek

SEC, 26 Eylül’de yayımlanan bildiride, ARK 21Shares spot Bitcoin ETF başvurusu için karar sürecini 60 gün daha uzattığını ifade etti. SEC‘in başvuruyu değerlendirme süreci maksimum 240 gün olup, kurum bu başvuru için nihai kararını 10 Ocak 2024‘te verecek. Aynı zamanda, Global X’in “Global X Bitcoin Trust” başvurusunun da değerlendirme süresi 21 Kasım 2023‘e kadar uzatıldı.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, SEC’in erken erteleme kararını, ABD Hükümeti’nin muhtemel kapanma riskiyle ilişkilendirdi. Yeni mali yılın başlamasına kısa bir süre kala, ABD Kongresi hükümete finansman sağlamak üzere henüz bir bütçe anlaşmasına varamadı ve 30 Eylül 2023‘e kadar bu konuda bir çözüm bulması gerekiyor.

Kongre Üyelerinden Spot Bitcoin ETF Başvuruları İçin Onay Talebi

ABD Kongresi’nden dört üye yakın zamanda, SEC Başkanı Gary Gensler‘e bir mektup yazarak spot Bitcoin ETF başvurularının derhal onaylanması çağrısında bulundu. Bu talebin ardından SEC, söz konusu iki spot Bitcoin ETF başvurusu hakkındaki kararını erteledi.

Kongre üyeleri, Grayscale’ın kazandığı davanın ardından SEC’in “tutarsız ve ayrımcı standartlar” uygulayarak başvuruları reddetmesi için artık bir gerekçe kalmadığına inanıyorlar.

Önümüzdeki ay, SEC’in BlackRock, Valkyrie, Invesco, Fidelity, VanEck, Bitwise ve WisdomTree gibi firmaların spot BTC ETF başvuruları hakkında karar vermesi bekleniyor. Ancak, bu başvuruların da ertelenme olasılığı bulunmaktadır. Analist James Seyffart, SEC’in diğer başvurulara yönelik de erteleme kararı alabileceğini düşünmektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.