SEC Başkanı, Kripto Düzenlemesi için CFTC ile Resmi Anlaşma İstiyor!

SEC Başkanı, Kripto Düzenlemesi için CFTC ile Resmi Anlaşma İstiyor!
0

SEC Başkanı, yeni bir yasa tasarısının tamamen CFTC’ye emanet etmek istediği kripto ticaretinin düzenlenmesi üzerinde kontrol için baskı yapıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto varlıklarını etkin bir şekilde düzenlemek için finans kurumları arasında resmi bir işbirliği aradı.

Kripto Ticareti İçin Bir Kural Kitabı

Financial Times’da yer alan bir habere göre Gensler, kötü aktörlerin yasal boşlukları kullanmaması ve dolandırıcılık ve manipülasyon yapmaması için tek bir kural kitabı olması gerektiğini söyledi. Bu amaçla, SEC Başkanı, SEC ile CFTC arasında potansiyel düzenleyici boşlukları kapatmaya yönelik bir Mutabakat Zaptı (MoU) üzerinde çalıştığını söyledi. Gensler, 2009-2013 yılları arasında CFTC Başkanıydı.  

Bu sözleri, 7 Haziran’da ABD’li senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand tarafından sunulan iki taraflı bir kripto düzenleme tasarısının fonunda yaptı.

SEC, dijital varlıkları emtia yerine menkul kıymetler olarak düşünerek dijital varlıkları kendi kapsamına almak için agresif  bir şekilde lobi yaptığından, mevcut haliyle kripto düzenleme faturası SEC’in düzenlemelerde söz hakkı istemesine neden oluyor.

Gensler, “Çiftten bağımsız olarak tüm ticareti koruyan borsayla ilgili bir kural kitabından bahsediyorum, menkul kıymet tokenına karşı menkul kıymet tokenı, menkul tokenına karşı menkul tokenı, emtia tokenına karşı emtia tokenı karşı” dedi. Bu yatırımcıları korumak için gereklidir. 

Daha önce, 15 Haziran’da Wall Street Journal’ın CFO ağında konuşan Gensler, kripto para birimlerinin menkul kıymetler olduğunu ve SEC’in düzenlemeleri üzerinde kontrol arayışında haklı olduğunu iddia etti.

“Bu tokenlar halka sunuluyor ve halk daha iyi bir gelecek umuyor. Bu bir yatırım sözleşmesinin özellikleridir” diye açıkladı.

CFTC, Kripto’nun Doğal Bir Uyum Olduğunu Söylüyor

Bu ayın başlarında bir etkinlikte konuşan Ocak 2022’de CFTC Başkanlığını devralan Rostin Behnam, tasarıyı dijital tokenleri menkul kıymetler ve emtialar arasında ayıran “çok iyi bir iş” olarak övdü. Kripto pazarlarının CFTC için doğal bir uyum olduğunu söyledi.     

“İster türev ürünler, ister hisse senetleri veya sabit getirili olsun, piyasalar piyasalardır.… arasında her zaman doğal bir ilişki vardır. . . genel olarak türevler ve nakit piyasalar” dedi ve CFTC’nin bu iş için uygun olmadığı fikrinin yanlış hizalandığını da sözlerine ekledi.   

Gerçek Olamayacak Kadar İyi

14 Haziran’daki bir etkinlikte konuşan Gary Gensler, insanları, fonlarını yatıran tüketicilere %4,5 ila %7 arasında getiri sunan kripto kredi kuruluşlarının gerçek olamayacak kadar iyi olduğu konusunda uyardı.

Açıklamaları, %17 APY sunan Celsius’un aşırı piyasa koşullarının ardından müşterilerin mevduatlarını dondurmak zorunda kalma biçiminde yankı bulsa da, SEC başkanı kripto alanındaki riskleri ve düzenleme ihtiyacını işaretleme konusunda tutarlı oldu.

“Bugün piyasada biri nasıl (bu kadar büyük bir getiri yüzdesi) teklif ediyor ve çok fazla açıklama yapmıyor?” SEC başkanı açıkladı.

SEC ve CFTC hükümleri arasında, eski hükümlerin daha katı olduğu kabul edilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap