Rusya’nın Ukrayna’yı “İşgalinden” Sonra Bitcoin’in Fiyat Hareketinin Tam Bir Anatomisi

Rusya’nın Ukrayna’yı “İşgalinden” Sonra Bitcoin’in Fiyat Hareketinin Tam Bir Anatomisi
0

Rusya-Ukrayna sınırında Perşembe gününün erken saatlerinde durum tırmanırken, kriptolar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki büyük varlık sınıfları çöktü. Ukrayna’dan başkent Kiev ve Kharkiv’deki patlamaları gösteren görseller ile durum kasvetli görünüyor.

Aslında, Ukrayna dışişleri bakanı da Rusya’yı ulusu “tam ölçekli işgali” için çağırdı. Diğer gözlemciler de çatışmayı bir “savaş” olarak nitelendirmeye başladılar.

CoinMarketCap’e göre, küresel kripto piyasası şu anda son bir günde %9’un üzerinde düşüş yaşadı. Örneğin Bitcoin, yazı yazılırken %8,5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Teknik olarak konuşursak, Bitcoin devam eden çatışma sayesinde çok önemli bir destek seviyesinin altına düştü. Şu anda, sert dirençler olarak da hizmet edecek olan 50 ve 200 dönem hareketli ortalamasının oldukça altında.

Bununla birlikte, basın zamanında, RSI 30’un altındaydı ve aşırı satım bölgesine girdi. Bazıları için bu, kriptonun yakında bir tersine çevrilebileceği anlamına geliyor.

bitcoin
btc/usdt

Bu FUD ortasında Bitcoin’in oynaklığı da %80’in üzerinde değerlerle hızla yükseliyor. Piyasadaki artan oynaklık, sonunda IV seçeneğinde artışa ve hem Seçenekler hem de Vadeli İşlemlerde uzun pozisyonların büyük ölçüde tasfiyesine yol açacaktır.

bitcoin
bitcoin volatilite endeksi (bvin)

BTC’nin Exchange Netflow hacimleri de arttı. Özellikle daha fazla yatırımcı ve tüccar, durum sakinleşene kadar beklemek için pozisyonlarından çıkmak istiyor.

bitcoin
döviz net akış hacmi

Bitcoin’in Ağı Gerçekleşen Kâr/Zararı da günün erken saatlerinde -320 milyon doları aştı ve tüm borsalarda büyük kâr rezervasyonunu gösterdi. Bu, yukarıda belirtilen iki metrikle güçlü bir şekilde ilişkiliydi.

bitcoin
ağ gerçekleşen kar/zarar

Glassnode’dan gelen veriler ayrıca, Bitcoin Sürekli Vadeli İşlemlerin uzun pozisyonlarını elinde bulunduranların, kısa pozisyon tutan ve kârda olanlara ödeme yapmak için marj parası vermeleriyle, fonlama oranlarının pozitife döndüğünün altını çizdi. Bu daha uzun bir süre devam ederse, bu uzun pozisyonlar pozisyonlarını tasfiye etmeye, zarar kaydetmeye ve daha fazla sermaye kaybını önlemek için piyasadan çıkmaya zorlanabilir.

Böyle uzun bir gevşeme, Vadeli İşlemler piyasalarını hemen aşağı itecek ve bu da aşağı yönlü bir kısır döngüye yol açacaktır.

Ancak, her şey kötü görünmüyor. Bazı metrikler, Bitcoin’in “dipten satın almak” için çekici bir değerlemede olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Böyle bir metrik, Düzeltilmiş Fiyat DAA Farkıdır. Her yerde büyük satın alma sinyalleri yanıp sönüyor.

bitcoin
düzeltilmiş fiyat daa iraksama

Bununla birlikte, son düşüş piyasada birçok uzun tasfiyeye neden oldu. Ancak Coinglass.com’dan alınan verilere daha yakından bakıldığında, bunun o kadar da kötü bir şekilde etkilenmediği görülüyor. Bugün sadece 233 milyon dolar değerinde Bitcoin tasfiye edildi. Ne yazık ki bu, 21 Ocak 2022 ve 4 Aralık 2021’de görülen tasfiyeye kıyasla sönük kalıyor. O günlerde sırasıyla 987 milyon dolar ve 1,58 milyar dolar tasfiye edildi.

bitcoin
bitcoin gümrükleme

Sonuç olarak, kripto piyasalarında şu ana kadar durum korkutucu olsa da çok da kötü görünmüyor. Rusya-Ukrayna sınırındaki gerilimi düşürmeye yönelik en ufak bir ipucu, Bitcoin ve kripto para piyasasında yeni bir iyimserlikle sonuçlanabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap