Ripple-SEC Mücadelesinde Güncel Gelişmeler: 26 Eylül 2023

Ripple-SEC Mücadelesinde Güncel Gelişmeler: 26 Eylül 2023

Kripto para dünyasını yakından ilgilendiren ve milyonlarca XRP yatırımcısını merak içinde bırakan Ripple-SEC davasında tansiyon hiç düşmüyor.

Önceki Yardımcı ABD Savcısı Rahul Mukhi, SEC tarafından başlatılan dava sürecinde Ripple ve CEO’su Brad Garlinghouse‘ın hukuki temsilciliğini üstlenecek.

2020 yılında başlayan ve Ripple’ın SEC’e karşı verdiği hukuk mücadelesi, şirketin lehine sonuçlanması için peş peşe atılan adımlarla devam ediyor. Bu stratejik hamlelerin arasında, davayı kazanma potansiyellerini artırabilecek ünlü bir avukatın ekibe dahil edilmesi bulunuyor.

kriptoparapiyasa ripple sec dava xrp
ripple-sec mücadelesinde güncel gelişmeler: 26 eylül 2023 2

Rahul Mukhi, Ripple Ekibine Katıldı

Defans avukatı ve eski federal savcı James K. Filan, X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, SEC davasında Ripple ve CEO’su Brad Garlinghouse’ın temsilciliğini Rahul Mukhi’nin yapacağını duyurdu.

Rahul Mukhi, 2010-2016 yılları arasında Yardımcı ABD Savcısı olarak görev yaptı ve alanında tanınmış bir isim. Mukhi, kamudaki görevinden sonra, uluslararası hukuk firması Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP bünyesine katıldı ve burada danışmanlık faaliyetlerini sürdürdü.

Son on yıl içinde, Mukhi; vergi ve finansal dolandırıcılık, kamu yolsuzluğu, siber suçlar, kara para aklama ve organize suçlar gibi birçok yüksek profilli davada önemli rol oynadı.

Ripple-SEC Davasında Güncel Durum Ne?

Ripple-SEC davası, 2020’nin Aralık ayında başlamıştı ve hızla kripto para camiasının odak noktası haline gelmişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ripple’ı, XRP üzerinden kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla itham etti.

Son üç yıl içinde, dava sürecinde her iki taraf da çeşitli stratejik hamleler gerçekleştirdi. Ancak, bu yılın Temmuz ayında gerçekleşen bir karar, Ripple için büyük bir zafer anlamına geliyordu. Yargıç Analisa Torres, XRP’nin ikincil piyasalardaki satışlarının yatırım sözleşmesi teklifi olarak kabul edilemeyeceğine hükmetti. Bu karar, Ripple’ın XRP satışlarının menkul kıymet kapsamında değerlendirilmediği anlamına geliyor ve böylece Ripple, SEC karşısında ciddi bir avantaj kazanmış oldu. Ancak dava henüz nihai bir sonuca ulaşmadı.

SEC, Eylül ayında bu karara itiraz etti. Bazı kripto para analistleri, SEC’in itirazının reddedilebileceğini ve Ripple’ın nihai zaferini ilan edebileceğini düşünüyor. Bu analistler arasında, kripto para çevrelerinde tanınmış X analisti KALEO da bulunuyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.