Piyasa Yatay Devam Ederken Bitcoin Yatırımcıları Panik İçinde!

Piyasa Yatay Devam Ederken Bitcoin Yatırımcıları Panik İçinde!

CryptoQuant tarafından sağlanan verilere göre, kripto para piyasası bankalar Pazartesi günü faaliyetlerine devam ederken belirsizliklerle boğuşuyor. Bu belirsizlikler, Bitcoin’in (BTC) fonlama oranlarını yıl başından bu yana ilk kez negatife döndürdü. Jay Bot, CryptoQuant’ta çalışan bir uzmana göre, Silikon Vadisi Bankası destanının başlamasıyla birlikte BTC piyasası olumsuz duygularla sarsıldı ve bu da fonlama oranlarının negatif bölgeye doğru kaymasına neden oldu. Bu durum, Kasım 2022’de FTX’in çökmesiyle karşılaştırılabilen seviyelere ulaştı.

Finansman oranları, vadeli işlem piyasalarında pozisyon tutmak için ödenen ücretlerdir. Bir pozisyon açıldığında, traderlar belirli bir zaman dilimi için bu pozisyonda kalırlar ve bu süre boyunca finansman oranları ödemeleri gerekir. Fonlama oranı negatife döndüğünde, traderlar uzun pozisyonları tutmak için kısa pozisyonlardan daha fazla para ödemek zorunda kalırlar. Bu, piyasanın yönüne göre pozisyonlarını ayarlamak zorunda kalan traderlar için bir maliyet artışıdır.

Ancak Jay Bot, şunları söyledi:

“Eğer kötü haberler geride kalır ve Bitcoin fiyatları toparlanırsa, aşırı short pozisyonları tasfiye edildiği için kısa bir sıkışma yaşanabilir.”

bitcoin
piyasa yatay devam ederken bitcoin yatırımcıları panik i̇çinde! 4

Piyasa Hissiyatı Bozulurken Bitcoin Ayıları Kontrolü Ele Alıyor

Bitcoin’in bu hafta sonu performansının zincir üstü bir değerlendirmesi, yatırımcıların alım satım pozisyonlarından çıktığını doğruladı. Santiment tarafından sağlanan verilere göre, 11 Mart’ın erken saatlerinde BTC’nin Tüketilen Yaş metriğinde bir artış yaşandı. Ancak, işlem günü ilerledikçe yatırımcıların güveni azaldı ve bu, BTC fiyatının düşmesine neden oldu. Bir varlığın Tüketilen Yaş metriğinde ani bir artış, daha önce boşta olan birçok tokenın artık adresler arasında aktarıldığını gösterir. Bu, uzun vadeli sahiplerin genellikle dikkatli kararlar aldıkları bilinen HODLer ve deneyimli trader’ların davranışlarındaki ani ve güçlü bir değişikliği gösterir.

Atıl madeni paraların artan etkinliği, genellikle piyasa koşullarındaki büyük değişimlerle aynı zamana denk gelir. Dahası, Tüketilen Yaşta yaşanan ani bir artış ve ardından bir fiyat düşüşü, burada olduğu gibi, genellikle bir fiyat düşüşü döneminin başlangıcına işaret eden yerel bir tepe oluşumuna işaret eder. HODLer’lar ve deneyimli trader’lar, genellikle eylemlerinde kasıtlı davranışları ile bilinirler, bu nedenle Tüketilen Yaş metriğindeki artışın, genellikle büyük piyasa hareketleriyle aynı döneme denk geldiği gözlemlenir.

bitcoin
piyasa yatay devam ederken bitcoin yatırımcıları panik i̇çinde! 5

Santiment tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in fiyatı 11 Mart’ta düşerken Borsa Girişi yükseldi. Bu, genellikle yerel bir zirveden hemen önce bilinen borsa cüzdanlarına hareket eden madeni para sayısındaki artışa işaret eder ve yaygın bir satışa işaret edebilir.

Bazen bu satış, boğaların yönetemeyeceği kadar ani ve önemli olabilir. Ancak, Bitcoin’in durumunda bu sıra dışı bir durum değil.

bitcoin
piyasa yatay devam ederken bitcoin yatırımcıları panik i̇çinde! 6

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.