NFT’lere Yatırım Yapmak: Yeni Başlayanlar İçin Riskler ve Kazançlar Rehberi

NFT’lere Yatırım Yapmak: Yeni Başlayanlar İçin Riskler ve Kazançlar Rehberi

NFT’ler, sahiplerinin hem fiziksel hem de dijital varlıklara sahip olduklarını göstermelerini sağlayan benzersiz bir kripto para varlıkları sınıfıdır ve ikincisi en önemlisidir. NFT’lere yatırım yapmak yanlış bir isimdir çünkü NFT’ler kendi başlarına bir varlık sınıfı değildir. Blockchain teknolojisi, NFT’ler tarafından mülkiyeti dijital olarak temsil etmek için kullanılır ve bu da bir NFT’yi gerçek araçtan çok bir arabanın başlığına benzer hale getirir. The Sandbox ve Decentraland gibi oyunlardaki sanal arazi çizimleri ve hatta çizgi film maymun görüntüleri bu soyut öğelere örnektir.

nft
nft'lere yatırım yapmak: yeni başlayanlar i̇çin riskler ve kazançlar rehberi 3

NFT’ler Nedir ve Nasıl Çalışır?

Değiştirilemez jetonlar veya NFT’ler, tipik olarak kripto para birimleri ile aynı tür kodlama kullanılarak üretilir. Bu kriptografik varlıklar, basitçe söylemek gerekirse, Blockchain teknolojisine dayanmaktadır . Diğer kriptografik varlıklarla aynı şekilde alınıp satılamaz veya değiştirilemezler. Ethereum veya Bitcoin’e benzer. “Transfer Edilemez” (NFT) terimi, ayırt edici özellikleri nedeniyle değiştirilemeyeceğini veya ikame edilemeyeceğini açıkça belirtir. Hem fiat para hem de kripto para birimleri, her ikisi de değiştirilebilir oldukları için birbirleriyle takas edilebilir veya takas edilebilir.

NFT’ler çalışmak için blockchain teknolojisini kullanır. Eşsiz tasarımı sayesinde her NFT, çeşitli uygulamalar için potansiyele sahiptir. Gayrimenkul ve sanat eseri gibi somut varlıkları dijital olarak temsil etmek için bir dijital varlık yönetimi platformu en iyi seçenektir.

NFT’lere Yatırım Yapmakla İlgili Adımlar:

  1. Satın almak istediğiniz NFT’yi seçin
  2. Uyumlu bir kripto para cüzdanı oluşturun
  3. Cüzdanınıza dijital para birimi ile para yatırın
  4. Cüzdanınızı bir NFT pazarına bağlayın
  5. NFT satın al
  6. Dijital cüzdanınıza NFT aktarımını onaylayınnft örneği

NFT’ler Nasıl Alınır veya Satılır?

Bir alıcı olarak, bir NFT’yi saklamak için dijital bir cüzdan gerekir. İkinci ön koşul sürpriz olmamalı: Biri kripto para birimi gerektirecektir. NFT sağlayıcıları arasında en popüler kripto para birimi Ethereum’dur (ETH). ETH veya BTC, herhangi bir kripto para borsasından aktarılabilir veya doğrudan NFT sunan web sitesinden satın alınabilir.

Aşağıda, NFT satan çevrimiçi mağazalardan birkaç örnek verilmiştir:

Rarible:

NFT satın almak için en popüler platformlardan biri burasıdır. Alıcı ve satıcıların NFT alıp satabilecekleri serbest bir piyasadır.

Foundation:

Resim yayınlamanın diğer sanatçılardan veya yaratıcılardan davetler gerektirdiği bir topluluğa benzer. Münhasırlığı, yepyeni Clubhouse yalnızca sesli sosyal medya platformuyla karşılaştırılabilir.

OpenSea.io:

Bu eşler arası platforma başlamak için gereken tek şey bir hesap oluşturmaktır. Bir karar vermeden önce çeşitli sanat formu kategorilerine göz atmak mümkündür.

Diğer web siteleri, NFT pazarına katılma fırsatı sunar. SuperRare, Nifty Gateway, VIV3, BakerySwap, Axie Marketplace ve NFT ShowRoom da NFT satan web siteleri arasındadır. Hindistan’da da bu platformlardan birkaçı var.

NFT’leri pazarlamak için iki yöntem vardır. Tek yönlü bir NFT’niz var. Bir NFT, onu satan kişi tarafından da basılabilir. OpenSea, SolSea, vb. gibi çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla NFT’ler basılabilir. NFT, basıldıktan sonra herhangi bir web sitesinde satış için listelenebilir.

NFT’lere Yatırım Yapmanın Avantajları

NFT’ler tüm yatırımcılara açıktır.

Herkesin tokenize edilmiş varlıklara yatırım yapma erişimi vardır. Varlıklar bir NFT’ye dönüştürüldüğünde, sahiplik bireyler arasında daha etkili ve kolay bir şekilde bir yerden bir yere aktarılabilir.

NFT sahipliğini korumak için bir blockchain kullanılır

Blockchain teknolojisi aracılığıyla sahipliğin dijital temsili, bir yatırımcının belirli bir varlığın mülkiyetinin güvenliğini artırabilir. Ek olarak, blockchain teknolojisi varlık sahipliği şeffaflığını artırabilir.

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinme şansı

Yatırımcılar, tokenize edilmiş varlıklara küçük bir miktar yatırım yaparak portföylerini çeşitlendirebilir ve blockchain teknolojisi konusundaki anlayışlarını artırabilir.

NFT’lere Yatırım Yapmanın Dezavantajları

Varlık sınıfları NFT’leri içermez

NFT’ler, mülkiyeti belirtmek için teknolojik bir yol yerine sıklıkla ve yanlış bir şekilde bir varlık sınıfı olarak düşünülür. NFT’lerin yutturmaca ve genel yanlış anlaşılması, tokenleştirilmiş varlık değerlerini şişirilmiş ve istikrarsız hale getirebilir.

Enerji, NFT üretimi sırasında yoğun bir şekilde kullanılır

Çok fazla enerji tüketen bir çalışma kanıtı işletim protokolü kullanan Ethereum blok zinciri, şu anda NFT’lerin çoğunu desteklemektedir. Bir NFT işlemi için tipik bir evin kullandığı kadar elektrik yaklaşık iki gün boyunca kullanılır.

Ethereum’a (ETH) sahip olmanız gerekebilir

En fazla NFT satışı Ethereum platformunda gerçekleştiğinden, blok zinciri tarafından kullanılan kripto para birimi Ether (ETH) genellikle bir NFT satın almak için gereklidir. ABD doları gibi itibari para birimini kullanarak NFT satın almak isteyen yatırımcılar için çok az seçenek olabilir .

Fikri mülkiyet hakları

Alıcılar meşru bir satın alma yaptıklarından emin olduklarında, NFT sahipliği avantajlıdır. Ancak, itibarı düşük satıcılardan ve pazarlardan NFT satın almak, orijinalmiş gibi yanlış tanıtılan kopyaları satın alma olasılığını artırır. Satıcının satın aldıkları NFT’nin gerçekten sahibi olduğundan emin olmak için alıcılar tarafından durum tespiti yapılmalıdır.

NFT’ler: Akıllıca Bir yatırım mı?

NFT’lerin değeri büyük ölçüde belirli kullanım durumuna bağlıdır, bu nedenle bu hala tartışmaya açık bir sorudur. Örneğin, NFT’ler bir sanat eserinin veya koleksiyonluk bir video oyununun sahipliğini temsil etmek için kullanıldığında, güçlü yatırım örnekleri oluşturabilirler. Bunun dışında NFT’lerin iyi bir yatırım olup olmadığını kesin olarak söylemek zor.

NFT’leri çevreleyen düzenleyici netliğin olmaması, yaygın olarak benimsenmesinin önünde önemli bir engeldir. NFT alırken veya satarken riskleri değerlendirmek ve azaltmak zordur çünkü alıcıların ve satıcıların işlem yaparken uyması gereken herhangi bir düzenleme yoktur. Bununla birlikte, önümüzdeki yıllarda NFT’lere yatırım yapmak, doğru piyasa bilgisi ile en iyi hareket tarzı olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.