Milyarder Chamath Palihapitiya, Piyasa Yükselişine İlişkin Öngörülerini Açıkladı

Milyarder Chamath Palihapitiya, Piyasa Yükselişine İlişkin Öngörülerini Açıkladı

Risk sermayesi alanında milyarder bir isim olan Chamath Palihapitiya, sermayenin yeni yatırım alanları aradığı bir süreçte, piyasaların güçlü bir yükselişe gebe olduğunu dile getiriyor.

Palihapitiya, ABD ekonomisinin makro ekonomik açıdan olumlu bir tablo çizmeye başladığını belirtiyor.

The Social Capital’in kurucusu, ilk olarak ülkenin enflasyon oranlarını takip eden Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) odaklanıyor. Palihapitiya’ya göre, TÜFE’deki değişimler, yüksek enflasyon döneminin geride kaldığını işaret ediyor.

“Enflasyon konusunda iyi bir noktadayız. Önümüzdeki altı ayı düşünürsek, durum neredeyse kesin. TÜFE’nin bazı bileşenleri, özellikle kira fiyatları, biraz gecikmeli de olsa bu enflasyon düşüşünü destekliyor. Bu, enflasyonun düşüşte olduğunu ve daha da düşeceğini gösteriyor.”

grf 13
source: all-in podcast/youtube

Ardından Palihapitiya, para piyasası fonlarında biriken büyük miktardaki sermayeyi inceliyor. Ona göre, bu fonlarda toplanan trilyonlarca dolarlık sermaye, yüksek getiri arayışı içinde borsaya yönelebilir.

“Şu anki durum şöyle: Sistemde daha az likit para var, bu olumlu bir gelişme. Kenarda duran büyük miktarda para var. Para piyasası fonlarında 6 trilyon dolardan fazla para birikmiş durumda ve bu miktar artıyor. Bu, paranın yeni bir yatırım alanı bulması gerektiğini gösteriyor. Trilyonlarca dolarlık bu sermaye, faiz oranlarının düşmesiyle birlikte harekete geçirilebilir. Bu durum, özellikle hisse senedi piyasalarının iyi bir performans sergileyeceğini düşündürüyor.”

grf 43
source: all-in podcast/youtube

Palihapitiya, Federal Rezerv’in 2024 ortasına kadar faiz oranlarını düşürmeye hazırlanmasıyla, ABD ekonomisinin geleceği konusunda iyimser olduğunu ifade ederek sözlerini tamamlıyor.

“Enflasyon artık geride kaldı. Yılın ortasından itibaren faiz oranları düşecek. Ekonomi yumuşak bir iniş yapacak. Bu, mevcut başkan için faydalı olacak ve aynı zamanda hisse senetleri için de iyi olacak. Bu, bizim için iyi bir haber… Köklü bir değişiklik yaşadığımızı düşünüyorum.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.