Zincir Üstü Metrikler Bitcoin İçin Yükseliş Öngörüyor!

Zincir Üstü Metrikler Bitcoin İçin Yükseliş Öngörüyor!

Glassnode isimli kripto analitik firmasının verilerine göre, Bitcoin (BTC) bu hafta yatay fiyat hareketine rağmen birden fazla zincir üstü ölçüme göre oldukça sağlam duruyor. Glassnode’un madenci ücreti gelir momentum metriği, BTC piyasasındaki artan talebi ölçüyor ve bu metrik de oldukça olumlu sinyaller veriyor.

Glassnode’un açıklamasına göre, söz konusu metrik şu anda Bitcoin için artan talep işaretleri gösteriyor. Yani BTC piyasasında, madenci ücreti gelir momentumu yükseliyor ve bunun sebebi de talepteki artışa bağlanıyor.

“Şu anda, ücretler için 90 günlük [basit hareketli ortalama] yıllık ortalamayı aşıyor ve bu da piyasaya yeni talebin girdiğini gösteriyor.”

bitcoin
zincir üstü metrikler bitcoin i̇çin yükseliş öngörüyor! 4

Glassnode’un verilerine göre, Bitcoin’in tarihteki sıfır olmayan adres sayısı yaklaşık 45.5 milyona yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu da Bitcoin kullanıcılarının sayısındaki artışı ve ağa olan ilgiyi gösteren bir diğer önemli gösterge olarak kabul edilebilir.

“Bu, zincir üstü aktivite derecesinin şu anda gelişmekte olduğunu gösteriyor.”

bitcoin
zincir üstü metrikler bitcoin i̇çin yükseliş öngörüyor! 5

Santiment isimli başka bir kripto analitik firması da raporlarında, Bitcoin traderlarının şu anda kâr oranının iki katı bir kayıpla işlem yaptığını belirtiyor. Ancak, Santiment’a göre bu kayıp aslında bir yükseliş eğiliminin göstergesi olabilir. Çünkü, yatırımcılar genellikle fiyatların artacağına inandıklarında ellerindeki varlıkları satmayı tercih etmezler ve bu durumda da kâr oranı kaybı yaşanabilir. Dolayısıyla, Santiment, bu durumun BTC fiyatlarının yakın zamanda yükselebileceğine dair bir işaret olabileceğini öne sürüyor.

“Bu oran, beş hafta içinde ilk kez negatif oldu ve aslında FOMO’cuların [kaçırma korkusu] ralliden vazgeçtiğine dair iyi bir işaret.”

bitcoin
zincir üstü metrikler bitcoin i̇çin yükseliş öngörüyor! 6

Gördüğüm kadarıyla, şu anda Bitcoin’in fiyatı 28 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük kripto varlık olma özelliğini taşıyor ve son 24 saat içerisinde %0,46 oranında düşüş kaydetti. Geçen hafta ise yaklaşık %2 oranında değer kaybetti. Bununla birlikte, BTC 2023 yılının başından bu yana %68’den fazla bir yükseliş kaydetti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.