Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?
0

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in sosyal medya platformunun adını Meta olarak değiştirmesiyle beraber yeniden gündem olan sanal gerçeklik teknolojisi hakkında pek çok detay merak ediliyor. Kurguya dayalı evren olarak adlandırılan bu yeni teknoloji, firmaların ve pazarlamacıların son zamanlarda fazlasıyla yöneldikleri bir sistem olarak kendini gösteriyor. Fazlasıyla dikkat çeken bu sisteme sadece Mark Zuckerberg yatırımcı olarak görülmemektedir. Aynı zamanda da Epic Gamesi CEO’su olan Tim Sweeney de Metaverse teknolojisine yatırım yapan diğer bir isim olarak dikkat çekiyor.

Facebook tarafından geçen günlerde isim değişikliği hakkında bir açıklama yapılmasıyla beraber ilgi alanının sadece sosyal medya olmadığı ifade ediliyor. Öte yandan sanal gerçekliğe kadar uzanacak ve daha kapsamlı bir halde olacak olması da dikkat çeken bir detay olarak tabir ediliyor. İnternetin geleceği olarak tabir edilen Metaverse kavramı hakkında daha da farklı geliştirmelerin yapılacağı belirtiliyor.

Metaverse Tanımı Nedir?

Metaverse kavramı temel olarak sanal gerçeklik teknolojisi olarak tabir edilse de daha da geliştirilmiş bir versiyon olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da çoğu uzman metaverse teknolojisinin internetin yerini alacağını söylemesi de bu sisteme yönelik çalışmaların alakasının artmasına neden oluyor.
Metaverse teknolojisiyle beraber sürekli bilgisayarda zaman geçirmek yerine sadece gözlük gibi ekipmanlarla bu sanal dünyaya adım atabilmek mümkün olabiliyor. Kullanıcıların birbirlerine daha rahat biçimde bağlanabilecekleri düzeyde bir teknoloji olarak tabir ediliyor.

Metaverse olarak adlandırılan bu teknolojinin mevcut sanal gerçeklik teknolojisinden farkı da bulunuyor. Bu kurgusal dünya içerisinde iş yapma, oyun oynama ve gezinme gibi imkanlar kullanıcılara sunulacağa benziyor. Aynı zamanda da kişilerin kurgusal evren içerisinde kendilerinin 3 boyutlu bir temsilcisini yaparak, onunla tüm eylemleri gerçekleştirecekleri de ifade ediliyor. Ancak günümüzde bu tip açıklamalar sadece fikirden ibaret olarak görülüyor. Uzmanların metaverse konusunda hemfikir oldukları bir tanım bulunmuyor.

metaverse
Metaverse Nedir? 2

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Sanal alemde ve arttırılmış gerçeklikte zaman zaman bazı ilgi çeken işler kendini gösteriyor. Ancak bu trendlere fazla ilgi olmamasından ötürü kısa sürede tarihe karışıyor. Ancak bu zaman diliminde yatırımcılar ve teknoloji şirketleri metaverse kavramına fazlasıyla önem vermiş durumda bulunuyor. İnternetin geleceği olarak görülmesinden dolayı hiçbir şirket arka planda kalmak istemediğinden ötürü yatırımlarını bu yönde şekillendiriyor.
Bilgisayar oyunlarında son zamanlarda sanal gerçeklik teknolojisine daha da fazla yer verilmesinin yanı sıra gelişmelerin ortaya çıkması da bu teknolojinin gelecek vaat ettiğini gösteriyor. Cihazlar arasında bağlantı kurulmasının sağlanması da metaverse teknolojisinin bu sistem için uygun olduğunu kanıtlıyor.

Facebook Neden Metaverse Teknolojisine Dahil Oldu?

Facebook, yakın zaman önce adını Meta olarak değiştirdi. Böylelikle Metaverse teknolojisine en büyük katkıyı verecek olan firmalardan biri olduğunu kanıtladı. Facebook şirketi sanal gerçeklik uygulamalarına uzun süredir yatırım yapsa da bu kez ortaya koyduğu hamleyle bu yatırımları daha da uygun hale getirdi. İlerleyen günlerde bu hamlesiyle zarar açıklama ihtimali bile olduğu söylenmektedir.
Facebook şirketi, sosyal medyanın yanı sıra iş dünyası için de sanal gerçeklik uygulamaları gerçekleştiriyor. Metaverse teknolojisiyle beraber hareket etmeye başlasa da bu konuda diğer teknoloji firmalarıyla işbirliği içerisinde olacağını garanti etti.

Adını değiştirmeden önceki zaman diliminde Metaverse teknolojisine yardımcı olmak adına kazanç güdüsü gütmeyen gruplara 50 milyon dolar gibi bir meblağı hibe etmişti. Ancak bu fikrin tam olarak hayata geçmesi 10 ile 15 yıl aralığında olduğu ifade edilse de Facebook’un bu yöndeki hareketi devam ediyor.

Metaverse Teknolojisine İlgi Duyan Diğer Şirketler Kimler?

Fortnite oyununun geliştiricisi olan Epic Games CEO’su Sweeney de uzun zamandır metaverse teknolojisine karşı ilgi duyduğundan bahseden isimler arasındaydı. Uzun zamandır çok oyunculu oyunlara yer veren bu şirketin metaverse teknolojisiyle daha da gelişmiş oyunlar yapma niyeti bulunuyor.

Metaverse Sadece Bilgisayar Oyunları İçin Mi Uygundur?

Metaverse teknolojisi konusunda pek çok fikir ve yorum kendini gösterse de bunun sadece bilgisayar odaklı olmadığı görüşü de bulunuyor. Bu teknoloji insanlar arasındaki etkileşimi arttırmak adına devreye gireceği söyleniyor. Sanal ortamda iletişim kurmak ve tüm işleri halledebilmek için metaverse teknolojisinin tek başına yeterli olacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap