Metaverse Kısa Vadede ‘Önemli’ Para Kaybedecek: Mark Zuckerberg

Metaverse Kısa Vadede ‘Önemli’ Para Kaybedecek: Mark Zuckerberg
0

Mark Zuckerberg’e göre, Meta’nın Metaverse hareketi kısa vadede “önemli” bir kayba neden olacak. 26 Mayıs’taki hissedarlar toplantısında, bunun uzun vadede karlı olacağını söylemeye devam etti. Ancak şimdilik, şirketin gelir artışı Instagram Reels’lerinden gelecek.

metaverse
metaverse kısa vadede 'önemli' para kaybedecek: mark zuckerberg 2

Yöneticiye göre, Metaverse stratejisi, şirketin hisseleri üzerinde baskı oluşturarak beş yıla kadar kayıplara neden olabilir. Meta’nın fiyatı 2022’de dramatik bir şekilde düştü ve bugüne kadar %43.4 düştü. 2022 için zayıf bir Q1 mali raporuna rağmen, sosyal medya devi Metaverse konusunda umutlu olmaya devam ediyor.

Meta Birden Fazla Proje Üzerinde Çalışıyor

Meta, bir dizi yeni girişim başlatarak çabalarını hızlandırıyor. Tüketiciler sanal gerçeklik aracılığıyla deneyimleyebilecekleri için Metaverse’de önemli bir rol oynayacak donanım cihazlarıyla da ilgileniyor. Nisan 2022’de, insanların donanımı test etmesine izin vermek için ilk hırdavat mağazasını açtı.

Şirket, en çok öne çıkan özelliklerinden biri olan Horizon Worlds VR programında para birimini kullanıma sundu. Meta, Metaverse’e hükmetmek istediğini açıkça ortaya koydu. Meta, yalnızca 2021’de Metaverse’ini tasarlamak için 10 milyar dolar harcadı. Şu anda Zuckerberg’in vizyonu üzerinde çalışan 10.000 çalışanı var ve 10.000 kişiyi daha işe almayı planlıyor.

Meta’nın yönetim kuruluna göre, ürünlerinin çoğu, kullanıcıların sanal bir dünyaya daldığı “bedenselleştirilmiş bir internet” için. Bu ürünlerin 10 ila 15 yıl daha sürdürülebilir olma ihtimalinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Cazibesini mi Kaybediyor?

Yapay zeka (AI) gibi teknolojiler CEO’lar üzerinde bir etkiye sahip olmaya devam ederken, üst düzey yöneticiler için en az ilgi çekici alanlardan biri olarak görülüyor. Bu, pazar araştırma şirketi Gartner tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre.

CEO’ların yaklaşık %63’ü Metaverse’in ya önemsiz olduğunu ya da işleri için kritik bir teknoloji olma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Ankete göre CEO’lar, dijitalleşme ve siber güvenliği, önümüzdeki çeyreklerde önemli iş hedefleri ve ayrıca yetenekleri elde tutma ve hatta çevresel sürdürülebilirlik gibi işgücü sorunları olarak görüyorlar.

Gartner’a göre olası bir neden, işletmelerin şu anda küresel pandemi sonrasında faaliyet gösterme biçimlerini değiştirmeye çalışmasıdır.

Bazı iş uzmanları ise metaverse’in önümüzdeki on yıldaki en önemli teknolojik gelişmelerden biri olacağına inanıyor.

Kimberly-Clark’ın CIO’su Manoj Kumbhat’a göre, Metaverse “bir marka ve organizasyon olarak bize gerçekten meydan okuyacak” bir teknoloji.

Zuckerberg’in Tutarlı Bir Stratejiye mi İhtiyacı Var?

Eski ve şimdiki Facebook çalışanları, Nisan ayında Insider’a Zuckerberg’in yalnızca Metaverse ile ilgilendiğini söyledi. Ne yazık ki, internetin geleceği olarak gördüğü proje için tutarlı bir stratejiden yoksun dediler.

Meta, VR ve AR deneyimlerinin değişen sosyal deneyimler ortamını ele almanın en iyi yolu olduğuna ve fırsatları yakalayabileceklerine inanıyor. Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi, iş maliyetsiz değildir, meta veri deposuna milyarlarca yatırım yapıldı ve Meta kesintiye zorlandı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap