Kripto Topluluğu, Bitcoin Ayı Piyasası Etkisi Devam Ederken Tepki Gösteriyor!

Kripto Topluluğu, Bitcoin Ayı Piyasası Etkisi Devam Ederken Tepki Gösteriyor!

3 Mart saat 12:00 UTC’de kripto piyasası keskin bir düşüş yaşadı. Bitcoin (BTC) fiyatı %5’in üzerinde düşerek yaklaşık 23.418 dolardan 22.163 dolara geriledi. İkinci en büyük kripto para birimi Ethereum’un (ETH) fiyatı da aynı oranda düşüş gösterdi ve yaklaşık 1.643 dolardan 1.554 dolara geriledi. Diğer birçok kripto para birimi de Dogecoin (DOGE) %5,8, Cardano (ADA) %3,78 ve XRP (XRP) %2,73 düşüş yaşadı.

Bu keskin düşüş, son 24 saatte 251 milyon doları aşan tasfiyeleri tetikledi. Coinglass verilerine göre en fazla tasfiyeyi, son 24 saatte yaklaşık 90 milyon dolar ile Binance gördü. OKX ise 75,83 milyon dolarlık tasfiye ile ikinci sırada yer aldı. Uzun pozisyonların 222 milyon doların üzerinde tasfiye edilirken, kısa pozisyonlar son 24 saatteki toplam tasfiyelerin %8’inden biraz fazlasını oluşturdu. Geçen gün Ethereum pozisyonlarından 49,24 milyon dolar ve BTC pozisyonlarından 84,06 milyon dolar tasfiye edildi.

kripto
kripto topluluğu, bitcoin ayı piyasası etkisi devam ederken tepki gösteriyor! 2

Düşüşe Sebep Olan Ne?

Kripto bankası Silvergate Capital Corporation’un hisse fiyatı %49 düştü. Firma, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yıllık raporunu erteleyeceğini açıkladı ve denetimini tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Silvergate bankası, büyük bir satış nedeniyle iflas başvurusunda bulunabileceğini ve borçlarını ödeyemediğini söyledi. Bu nedenle Coinbase, Circle ve Paxos gibi birçok firma, sorunlu bankayla tüm bağlarını kopardı.

Sora Ventures CEO’su Jason Fang, kripto pazarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

Silvergate ve Binance ile ilgili mevcut karmaşanın açıkça farkındayız ve pazarın henüz kesin bir boğa piyasasında olmadığını düşünüyoruz. Ancak bazı sektörler, özellikle L2, NFT’ler, zk toplama gibi alanlarda daha iyi performans göstermeye devam ediyor. Bu nedenle, her zaman olduğu gibi, piyasanın düşüşleri sırasında dikkatli olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz ve akıllı yatırımcıların hangi sektörlere odaklandığını izlemeleri gerektiğini düşünüyoruz.

FxPro’nun tecrübeli piyasa analisti olan Alex Kuptsikevich’e göre, kripto piyasası, Silvergate’in geleceğine dair belirsizlikler nedeniyle düştü.

“Kripto piyasasının düşüşü, Silvergate’in belirsiz geleceğiyle ilgili endişelerin bir sonucu olarak meydana geldi. Haber, sektörde domino etkisi yaratabileceği korkusuyla bir dalgaya sebep olarak durdurma emirleri dalgasını tetikledi.”

Kuptsikevich, Bitcoin fiyatındaki düşüşün 50 günlük hareketli ortalamasının altına indiğini belirtti ve “bu sinyalin yalnızca günün kapanışında güvenilir olması nedeniyle, kısa vadeli görünüm için pek iyiye işaret değil” dedi. Piyasa duyarlılığının “orta derecede olumlu” olduğunu ve “dibi satın al” tavrını desteklediğini söyledi. Twitter kullanıcılarından birçok kişi Bitcoin satın aldığını ve fiyat düşüşünden yararlandığını iddia etse de, Kuptsikevich’e göre birçok yatırımcı panikledi ve Silvergate krizinin yakında FTX seviyesine tırmanabileceğinden korkuyor.

En son olaylara yanıt olarak, yatırımcı Anndy Lian şunları söyledi:

Silvergate Bank’ın duyurduğu denetim incelemesi ve uyarılar sonrası hisse fiyatı %50’den fazla düşerek tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Bu durum, bankanın kripto dostu müşterileri arasında Coinbase, Circle, Paxos, Crypto.com, Galaxy ve Gemini gibi büyük şirketlerin ayrılmasına yol açtı. Bu da ABD bankalarıyla iş yapmanın artık zorlaştığını ve birçok kurumsal müşterinin daha güvenli çözümler bulana kadar büyük kripto para işlemleri yapamayacağını gösteriyor. Kripto şirketlerinin artık denizaşırı çözümler aradığı ve Asya’ya doğru bir kayışın başladığı belirtiliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.