‘Kripto Satışları Finansal Piyasaları Etkilemeyecek’ – İşte Nedeni

‘Kripto Satışları Finansal Piyasaları Etkilemeyecek’ – İşte Nedeni
0

26 Temmuz’da yayınlanan bir raporda Uluslararası Para Fonu, Bitcoin (BTC) ayı piyasasının dünya finansal sisteminin istikrarı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını iddia etti.

IMF’nin “Dünya Ekonomik Görünüm Güncellemesi: Kasvetli ve Daha Belirsiz” raporu da dijital para piyasasının “dramatik” bir satış gördüğünü kaydetti. Ancak, çok konuşulan satışlar  finansal sisteme zarar vermedi.

Bu göreceli sakinlik, Three Arrows Capital fonu ve TerraUSD stabilcoin gibi son zamanlarda yaşanan başarısızlıklara rağmen mevcut. Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen başarısızlık, bazı düzenleyicilerin gelişmekte olan pazar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istemesine neden oldu. 

Basın zamanında, Bitcoin 21 bin dolar üzerinde işlem görüyordu. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, %70’lik rekor yüksek seviyesinin altında kaldı. Bununla birlikte, neredeyse tüm diğer dijital para birimlerinin durumu da düşüşteydi. 2022 satışları tüm tokenları aynı şekilde etkiledi.

Bitcoin ve Dijital Para Birimleri Riskli Kabul Ediliyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı belirsizlik ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle yatırımcılar “riskli” varlıklardan uzaklaşıyor. Bu bağlamda IMF, 

“Kripto varlıklar, kripto yatırım araçlarında büyük kayıplara yol açan ve algoritmik stabilcoinlerin ve kripto hedge fonlarının başarısız olmasına neden olan dramatik bir satış yaşadı, ancak daha geniş finansal sisteme yayılmalar şimdiye kadar sınırlı kaldı.” 

Vücudun “algoritmik bir stabilcoin” hakkındaki açıklaması, Terra’nın blok zincirinin çöküşüne atıfta bulundu. Terra, Mayıs ayından önce kripto para spekülatörleri arasında iyi bir üne sahipti. Bununla birlikte, stabilcoin UST, dolara olan sabitini kaybettiğinde, milyarlarca dolarlık yatırım ortadan kayboldu. Bu, piyasada güvensizlik duygularına yol açtı. 

Düzenleme İhtiyacı

2022 yılında yaşananlar göz önüne alındığında kurumlar ardı ardına durağan coinlere karşı çıktılar. Hatta bazı kuruluşlar daha güçlü düzenlemelere ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir.

Uluslararası standart belirleyiciler, bankaların kripto para piyasalarına nasıl yatırım yapmaya başlamaları gerektiğini tam olarak tanımlamaya çalışıyorlar.

Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından, bankaların kripto para rezervlerine dayalı kredi verme kapasitesini kısıtlayacak önemli bir sermaye gereksinimi ile birlikte Bitcoin varlıklarına bir tavan önerildi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap