Kripto Piyasasında Çöküş: Bugünkü Bitcoin ve Ethereum Fiyat Düşüşünün Sebepleri

Kripto Piyasasında Çöküş: Bugünkü Bitcoin ve Ethereum Fiyat Düşüşünün Sebepleri

Cuma günü Mart ayının ilk vadesinde, kripto piyasası büyük bir satışa tanık oldu. Sadece 45 dakika içinde, küresel kripto piyasası değeri %5’in üzerine düşerek son 24 saatte 250 milyon doların üzerinde bir toplam tasfiyeye neden oldu.

Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde en düşük 22.241 dolar ve en yüksek 23.540 dolar seviyelerine ulaştı ve bu da BTC fiyatının yaklaşık %6 düştüğü anlamına geliyor. Ethereum fiyatı ise %5’ten fazla düşerek son 24 saat içinde en düşük 1.553 dolar ve en yüksek 1.652 dolar seviyelerine geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın Mart ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gitme korkusu nedeniyle artan enflasyon baskısı olsa da, bugün kripto para piyasasındaki düşüşün arkasındaki neden makroekonomik değil. Aslında, ABD Dolar Endeksi (DXY) son 24 saatte düşmeye devam ediyor ve bu da fiyatlardaki artışı destekliyor.

Bugün Kripto Piyasasının Düşüşünün Arkasındaki Nedenler

Cuma gününün erken saatlerinde Bitcoin satışının arkasındaki temel sebeplerden biri, kripto odaklı banka Silvergate ile ilgili endişelerdi. Coinbase, MicroStrategy ve Circle gibi büyük kripto şirketleri bankadan uzaklaştı ve bu da hisse senedi fiyatının %50’den fazla düşmesine neden oldu.

Diğer bir önemli sebep ise Mt. Gox’un Bitcoin’lerinin milyarlarca dolar değerinde olan kilidinin açılmasıdır. Mt. Gox alacaklılarının geri ödeme penceresinin açılması planlandığı için, 10 Mart’tan itibaren erken geri ödeme almaları bekleniyor.

Coinglass verilerine göre, bugün 72,91 milyon dolar değerinde Bitcoin long pozisyonlarının tasfiyesi ve 40 milyon dolar değerinde Ethereum long pozisyonlarının tasfiyesiyle birlikte toplamda 205 milyon dolar değerinde kripto para birimi long pozisyonları tasfiye edildi.

kripto
kripto piyasasında çöküş: bugünkü bitcoin ve ethereum fiyat düşüşünün sebepleri 3

3 Mart’ta Lookonchain adlı hesap, bugün görülen long pozisyonlarının tasfiyesinin muhtemelen bir fonla ilişkili olduğunu tahmin etti. Tasfiyeden önce bu fon, ihraççı Circle’dan 312 milyon dolar değerinde USDC çekti ve bunu kripto borsalarına aktardı.

Ayrıca, fon transferleri, Coinbase’in Silvergate bankasıyla artık ödemeleri kabul etmeyeceğini veya ödemeleri başlatmayacağını tweet atmasının ardından gerçekleşti. Kısa bir aradan sonra fon, Circle’dan tekrar 10 milyon dolar değerinde USDC çekerek borsalara aktardı. Zincir üzerindeki verilere göre, transferlerin zamanlamaları şüpheli görünüyor.

Bir Düşüş Daha mı Geliyor?

Zincir üstü veriler ayrıca, kripto piyasasının yakın bir gelecekte başka bir düşüş yaşayabileceğine işaret ediyor. Bitcoin’in zincir üstü verileri, kısa vadeli yatırımcıların satış baskısı yarattığını gösteriyor. 1-3 ay vadeli borsa girişi, Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

kripto
kripto piyasasında çöküş: bugünkü bitcoin ve ethereum fiyat düşüşünün sebepleri 4

Buna ek olarak, borsalardan yapılan stabilcoin çıkışları da artış gösteriyor ve bu da fiyatların daha da düşeceğine dair bir işaret olabilir. Bitcoin ve Ethereum’un teknik analizleri de düşüş eğilimleri veya düşüş öncesi sinyaller gösteriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.