Kripto Piyasa Haberleri: ABD TÜFE Enflasyonu %7,1’e Düştü, Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yükselişe Geçti!

Kripto Piyasa Haberleri: ABD TÜFE Enflasyonu %7,1’e Düştü, Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yükselişe Geçti!

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayınlamasının ardından fırladı. ABD’de TÜFE, Ekim ayındaki %7,7’den %7,1’e düştü. Kasım ayı için beklenen TÜFE verisi %7,3 olmuştu. 

bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı, enflasyon verilerinin ardından %3’ün üzerinde ralli yaptı. Son 24 saat içinde, BTC fiyatı 16.944 $’dan %6 artışla 17.905 $’a ulaştı. İşlem hacmi %25’in üzerine çıkarak tüccarların katılımını gösteriyor.

Ethereum (ETH) fiyatı da TÜFE açıklamasının ardından %3’ün üzerinde yükseldi ve mevcut fiyat 1.336 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik en düşük ve en yüksek sırasıyla 1.246 $ ve 1.338 $ olup, %7’nin üzerinde bir ralliye işaret ediyor. İşlem hacmi son 24 saatte %35 arttı.

Kasım Ayı ABD TÜFE Enflasyonu %7,1 Oldu

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, 13 Aralık’ta Kasım ayı TÜFE verilerini, %7,3’lük piyasa beklentilerine karşı %7,1 olarak yayınladı. Çekirdek TÜFE, Ekim’deki %6,3’ten Kasım’daki %6,1’lik beklentiye karşın %6,0’a geldi.

Enerji endeksi %13,1 arttı ve gıda endeksi %10,6 arttı, bu artışların tümü Ekim ayına kadar olan dönemden daha küçüktü. Ancak bir önceki aya göre TÜFE yalnızca %0,1 ile %0,3’lük tahminlerin altında kaldı.

Wall Street ayrıca enflasyondaki düşüşün bir sonucu olarak TÜFE verilerinin düşmesini bekliyordu. ABD hisse senetleri, yatırımcıların bu hafta daha yumuşak bir enflasyon ve Federal Rezerv’den daha küçük bir faiz oranı artışı beklemesiyle Pazartesi günü yükseldi. Dow Jones vadeli işlemleri Salı günü %2,5 arttı ve S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri yaklaşık %2,8 ve %3,5 arttı.

JPMorgan,  ABD  TÜFE’nin %6,9 veya daha düşük gelmesi durumunda hisse senetlerinde %10’luk bir artış öngörüyor. Ancak JPMorgan, %7,2’lik bir TÜFE okuması bekliyordu. ABD hisse senedi piyasası son zamanlarda kripto piyasası ile daha az korelasyon gösterirken, düşük TÜFE de Bitcoin ve Ethereum fiyat rallisine yardımcı oldu.

Popüler analistler Michael van de Poppe ve “Wolf of Wall Street” Jordan Belfort, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının Noel’e kadar toparlanabileceğini ve ABD CPI ve Fed faiz artışının kripto piyasasının dibini gösteren önemli faktörler olduğunu tahmin etti.

Fed ile Bitcoin Fiyatı Daha Fazla Toplanacak

Kasım ayı TÜFE’deki düşüş, Fed’in ertesi günkü faiz artırım kararını etkileyecektir. Fed Başkanı Jerome Powell daha önce  Aralık ayında ve önümüzdeki aylarda faiz artırım hızında bir yavaşlama olduğunu belirtmişti.

CME FedWatch Tool’a göre, TÜFE rakamından önce 50 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı %72,3 oldu. TÜFE verilerinin ardından 50 baz puanlık faiz artışı ihtimali %80’in üzerine çıktı.

ABD Dolar Endeksi, TÜFE rakamlarının ardından %1,30 düşüşle 103,70 oldu. Böylelikle yatırımcılar önümüzdeki haftalarda Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında artış bekleyebilirler.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.