Kripto Para Soğuk Cüzdanı Güvenilir Mi?

Kripto Para Soğuk Cüzdanı Güvenilir Mi?
0

Kripto para soğuk cüzdanı ile ilgili çok sayıda içerik merak edilmektedir. Bu konuların başında da soğuk kripto para cüzdanlarının güvenilir olup olmadığı sorusu gelmektedir. Peki kripto para cüzdanları ne anlama gelir ve güvenilir midir? Yazımızın devamında konuya dahil tüm ayrıntıları inceliyor olacağız.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan nedir sorusu kripto para alanına girmeyi düşünen çok sayıda kişi tarafından araştırılmaktadır. Soğuk cüzdan temel olarak farklı kripto paraların saklanabildiği ve internet bağlantısının olmadığı fiziksel cüzdanlar olarak tarif edilebilir.

Dolayısıyla hem kullanım kontrolü hem de şifresi kullanıcıda bulunan fiziksel bir cüzdan özelliği gösterir. Bu yöntem; internet bağlantısı olmaması sebebiyle ve doğrudan sanal bir içerik olmadığı için diğer tekniklere göre daha güvenli olduğu düşünülmektedir.

Kripto para içeriklerinde şifre mevzusu oldukça önemli bir nokta; çünkü şifre kimde yer alıyorsa parayı çekme etkisi ve yönetme yetkisi ona aittir. Dolayısı ile şifrenin üçüncü kişilerle paylaşılmaması ve unutulmaması önemlidir.

Soğuk Cüzdan Fiyatları

Soğuk cüzdan fiyatları bakımından; kullanımda uygulamaya göre farklılıklar oluşabilmektedir. Somut içerikler kullanıldığı için diğer kripto para saklama yöntemlerine nazaran biraz daha masraflı olabilir ancak çok daha güvenli olduğu düşünülmektedir.

Kripto para saklama yönteminde esas olan iki seçenek bulunmaktadır. Sıcak ve soğuk cüzdan olarak kabul edilemeyecek bu seçeneklerden uzmanlar tarafından tavsiye edilen soğuk cüzdan yöntemidir. Tüm şifre ve yönetim yetkisi kullanıcının kendisine ait olur. Dolayısıyla daha somut bir veri ile ve güvenlikli şekilde işlem yapmak mümkün olur.
Ancak kripto para piyasalarında görüldüğü kadarıyla pek çok kullanıcı sıcak cüzdanları tercih etmektedir. Bu seçenekte ise kripto para borsaları tarafından yatırımcının adına alım satım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir ve şifreler borsalar tarafından tutulabilmektedir.

Soğuk cüzdan çeşidinde kişi adına alınmakla beraber ilgili şifre kullanıcıya teslim edilir. Bu sebeple aracı kurum ile herhangi bir bağlantı olmaksızın doğrudan uygulamanın tüm yetkisi kişi de olur. Aracı şirket tarafından bir sorun çıksa dahi kişinin elinde kendi belgesi olacağı için bu bir sıkıntı teşkil etmez.

soguk cuzdan
kripto para soğuk cüzdanı güvenilir mi? 2

Soğuk Cüzdan Nereden Alınır?

Soğuk cüzdan nereden alınır? Sıcak cüzdan ile soğuk cüzdan bu alanda iki temel saklama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte, sıcak cüzdan tabiri, çevrimiçi yani internet kullanımlı para saklama yöntemidir.
Bilhassa mobil cihazlar aracılığıyla kullanım sağlanır ve pratik kullanım maksadıyla oluşturulur. Bu nedenle istenilen herhangi bir yerden kolaylıkla işlem sağlanabilir. Kullanımı pratik olmakla birlikte; internet dahilindeki kullanımı nedeniyle, her zaman güvenliğe dair bir kesinlik sunmaz.

Soğuk cüzdan ise; fiziksel bir cihaz olarak karşımıza çıkar. Bir nevi flash bellek gibi içlerinde kripto para saklanır. Güvenlik açısından daha sağlam görülmektedir. Buna bağlı olarak da belli bir ücret karşılığında sunulur.
Soğuk cüzdan somut bir ürün olduğu için, ülkemizde bulunan e-ticaret siteleri üzerinden ya da dünya çapındaki e-ticaret uygulamaları üzerinden satın almak mümkündür. Hangi seçeneğe göre tercih yapılacağı belirlenmeli ve ardından buna göre sipariş gerçekleştirilmelidir.

Soğuk Cüzdandan Para Çekme

Soğuk cüzdandan para çekme işlemi aslında kolaydır. Bununla birlikte, soğuk cüzdan denildiğinde iki tür cüzdan çeşidi akla gelebilir. Bunlardan birincisi bellek cihazı benzeri satın alınan bir üründür; diğeri ise kimi kripto para firmaları tarafından ücretsiz sunulan kağıt belge şeklindeki formattır.

Buna bağlı olarak işlem yapılmakla birlikte; özellikle kağıt cüzdanların kesinlikle kaybedilmemesi gerekir. Çünkü devamındaki işlemler konusunda sorun oluşturabilir. Bu noktada tercih yaparken; en güvenilir bulunan çözüm yöntemini seçmek önemlidir. Zira tüm aşamaları daha yeni şekillenmiş olan kripto para piyasalarının güvenlik koşulları da yeni yeni oturmaktadır.

Dolayısıyla pek çok firma blokzinciri gibi güvenli altyapılar sunsa dahi; sistemsel anlamda kripto para piyasası güvenlik unsurları şekillenmeye devam ettiği için; bireysel kullanıcı bazında en güvenilir yöntemleri seçmekte fayda vardır.
Konumuz dahilinde içeriklerini paylaştığımız sıcak ve soğuk cüzdan gibi ayrıntılara dair işlemler noktasında güvenlik bakımından soğuk cüzdanın diğerine nazaran daha garantili olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken unsurların başında eldeki somut ürünlerin kaybedilmemesi gerektiği noktası gelir. Çünkü belirli güvenlik tedbirleri nedeniyle bunların yenilenmesi kimi zaman zor kimi zamanda imkansız olabilmektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir