Kripto Kan Banyosu Etkisi: DeFi TVL Haziran 2021’den Beri En Düşük Seviyelere Düştü!

Kripto Kan Banyosu Etkisi: DeFi TVL Haziran 2021’den Beri En Düşük Seviyelere Düştü!
0

2022 mutlak bir patlama ile başlamadı, ancak müteakip düşüş saldırısı, daha geniş piyasayı başka bir kripto kışına sürükledi.

Son kripto pazarındaki gerileme, yalnızca perakende yatırımcı duyarlılığına değil, aynı zamanda merkezi olmayan finans alanına da zarar verdi.

Popüler kaynak ve toplayıcı DeFi Llama’ya göre, çeşitli zincirlerde kilitlenen toplam değer, en son Haziran 2021’de görülen seviyelere geriledi.

kripto
kripto kan banyosu etkisi: defi tvl haziran 2021'den beri en düşük seviyelere düştü! 2
  • Birincisi, Bitcoin, bu hafta BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde iki yıldan fazla bir süre içinde en düşük değerine ulaştığı için “Aşırı Korku” bölgesinin derinliklerine daldı.
  • DeFi piyasaları da yaygın olumsuz duygulara karşı bağışık değildi.
  • DeFi Llama tarafından derlenen veriler, TVL’nin 21 Mayıs’ta, yılın başından bu yana %50’den fazla düşüşle 140 milyar dolara düştüğünü ortaya koydu.
  • Kilitli değerin çoğunluğunu barındıran pazar lideri Ethereum da sert bir düşüş yaşadı. Ocak ayında 187 milyar dolar olan değerinin yarısını, yazı yazılırken 92 milyar dolara düşürdü.
  • Avalanche ayrıca, blok zincirindeki tüm DeFi protokollerinde TVL ile benzer bir trendin, geçen yıl Aralık ayında kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 13,7 milyar dolardan 6,49 milyar dolara çıktığını kaydetti.
  • Solana’nın altyapısı, çoklu kesintileri nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Geliştiricilerin duyurduğu hafifletme önlemleri, henüz 1. katman blok zinciri protokolünün TVL’sinin 4,5 milyar dolara yakın seyreden yıllık düşük seviyelerden çıkmasına yardımcı olmadı.
  • Bulaşma etkisinin yanı sıra DeFi sektörünün bu yıl dolandırıcılık faaliyetlerinin yuvası haline geldiğini de belirtmekte fayda var.
  • Web3 ve Blockchain güvenlik firması CertiK, geçtiğimiz günlerde DeFi kullanıcılarından 1,6 milyar dolardan fazla kripto paranın çalındığını ve bu rakamın 2020 ve 2021’de toplam çalınan miktarın çok üzerinde olduğunu açıklamıştı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap