Kripto Çöküşü Yakın mı? ABD TÜFE Açıklaması Öncesinde Piyasayı Neler Bekliyor?

Kripto Çöküşü Yakın mı? ABD TÜFE Açıklaması Öncesinde Piyasayı Neler Bekliyor?

Küresel kripto piyasası, Salı günü çok önemli olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin yayınlanmasından önce kırmızı endeksler bastı. Kümülatif piyasa değeri, hayati önem taşıyan 1 trilyon dolar seviyesinin üzerinde kalmak için geçtiğimiz gün %1’in üzerinde bir düşüş gördü. Bununla birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dijital endüstri üzerinde artan incelemesi, düşüşün arkasındaki ana neden olarak tanımlanıyor.

Daha Fazla Volatilite Görmek İçin Kripto Piyasası?

Kripto varlıkların en büyüğü Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları son 7 günde %5 ve %8’den fazla düşüş yaşadı. Bununla birlikte, son kripto piyasasındaki düşüş, New York’un düzenleyici kurumunun bir stablecoin olan Binance USD (BUSD) ihracını sona erdirme bildirimiyle tetiklendi.

BUSD ihraççısı Paxos’a yönelik son ABD SEC baskısı, Binance’in BNB token’ı üzerinde derin bir etki bıraktı. Verilere göre, BNB fiyatları son 24 saatte %7 gibi büyük bir düşüş yaşadı. Basın zamanında ortalama 293 $ fiyatla işlem görüyor.

ABD mali gözlemcisinin üçüncü en büyük Stabilcoin olan BUSD etrafındaki araştırması kripto piyasasını kana buladı. Yatırımcılar, ABD SEC’in bir sonraki hamlesinden korkmuş ve şüpheli görünüyor. Ancak, FTX’in çöküşü gibi son olaylar, yatırımcıların güvenini şimdiden sarstı.

Stablecoinler Sorun mu Yaşıyor?

Paxos Trust Co. ve BUSD etrafındaki soruşturma, en iyi iki Stabilcoin olan Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) ile ilgili endişeleri de artırdı. Veriler, son 24 saat içinde yaklaşık 342 milyon dolarlık BUSD’nin itfa edildiğini gösteriyor.

Raporlara göre, ABD SEC Çarşamba günü birkaç kural değişikliği önerecek. Bu, Hedge fonlarının dijital varlıkla ilgili firmalarla çalışmasını zorlaştırabilir. Ancak yatırımcılar, faiz oranları ve risk alma kabiliyetine yönelik eğilimi doğrudan şekillendirecek olan ABD enflasyon verilerinin Salı günü açıklanmasını bekliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.