Kripto Çalkantısının Kalbindeki Sam Bankman-Fried Yargılaması Sona Erdi: Yankıları ve Beklentiler

Kripto Çalkantısının Kalbindeki Sam Bankman-Fried Yargılaması Sona Erdi: Yankıları ve Beklentiler

3 Ekim 2023’te büyük bir izleyici kitlesinin takip ettiği Sam Bankman-Fried davasında, jüri onu suçlu bulmasına rağmen, Bankman-Fried kendini masum olarak nitelendirerek, üzerine atılan suçlamalara karşı çıkmak için savaşacağını duyurdu.

FTX ve ona bağlı şirketlerin 11 Kasım 2022’de İflas Kodu’nun 11. Bölümü çerçevesinde iflas başvurusunda bulunmasından kısa bir süre sonra, 2 Kasım’da gerçekleşen son ve dört saat süren duruşmadan sonra jüri, SBF’yi suçlu bulduğunu duyurdu.

Jüri, Bankman-Fried’ı karşı karşıya olduğu yedi ayrı suçlamanın hepsinde suçlu buldu. Bu suçlamalar arasında internet dolandırıcılığı, internet dolandırıcılığı için komplo, menkul kıymet ve emtia dolandırıcılığı için komplo suçları yer alıyordu.

sam bankman fried 1
kripto çalkantısının kalbindeki sam bankman-fried yargılaması sona erdi: yankıları ve beklentiler 2

Bankman-Fried’ın tüm suçlamalardan mahkum edilmesi ile birlikte, her bir suç için beş ila yirmi yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması öngörülüyor. İnternet dolandırıcılığı ve kara para aklama gibi suçlar için en yüksek ceza olan yirmi yıl hapis cezası söz konusu olabilir.

Bankman-Fried, 28 Mart 2024’te Yargıç Lewis Kaplan karşısına çıkacak ve cezasının bu duruşmada kesinleşmesi bekleniyor. Federal savcılar ceza tavsiyesinde bulunacaklar ancak nihai kararı Yargıç Kaplan verecek.

Sam Bankman-Fried’ın Suçlu Bulunduğu Tüm Suçlamalar:

  1. FTX müşterilerine karşı internet dolandırıcılığı,
  2. FTX müşterilerini dolandırmak için komplo,
  3. ve 4. Alameda Research’e kredi sağlayanları dolandırmak ve bunun için komplo,
  4. FTX yatırımcılarını menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak,
  5. Emtia dolandırıcılığı için komplo,
  6. Kara para aklamak için komplo.

Yeni Dava Yolda:

3 Ekim’de başlayan davada yedi suçlamadan suçlu bulunan Bankman-Fried, yeni suçlamalar içeren başka bir dava ile karşı karşıya. 31 yaşında ve iki Stanford hukuk akademisyenini dolandırmaktan hüküm giymiş olan Bankman-Fried, cezasını çekmek üzere Brooklyn’deki federal hapishanede kalmayı beklerken, avukatı Mark Cohen, müvekkilinin masum olduğunu ve suçlamalara karşı savaşmaya devam edeceğini ifade etti.

Ayrıca, Mart 2024’te görülecek olan beş ek suçlama içeren yeni bir dava daha var. Davayı yürüten Yargıç Kaplan, federal savcılara bu yeni suçlamalarla devam edip etmeme konusunda karar vermeleri için çağrı yaptı.

FTX’in Diğer Üst Düzey Yöneticilerine Ne Olacak?

Sam Bankman-Fried’ın çalışma arkadaşları olan Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison, Gary Wang ve Nishad Singh de davadaki ifadeleriyle dikkat çekti. Bu şahıslar, ifadelerinde Bankman-Fried’ın kendilerini suç işlemeye teşvik ettiğini belirttiler. Bu eski yöneticiler, federal savcılarla iş birliği yaparak anlaşma imzaladılar ve bu sayede daha hafif cezalar alabilirler.

Bankman-Fried’ın uzun yıllar hapiste kalması beklenirken, Ellison, Wang ve Singh’in ise daha az ce

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.