Kripto Ayı Piyasasının Uzunluğu Geçmişle Çok Benzer, Trendin Tersine Dönmesi Yakın mı?

Kripto Ayı Piyasasının Uzunluğu Geçmişle Çok Benzer, Trendin Tersine Dönmesi Yakın mı?

Kripto piyasası, bir yıldan biraz fazla bir süredir, önceki piyasa döngülerine esrarengiz bir şekilde benzeyen bir ayı döngüsünde.

Ayı piyasaları her zaman uzun ve yorucu işler gibi görünür, ancak dik düşüş trendi gerçekte yalnızca bir yıl kadar sürer.

Kripto endüstrisi, Kasım 2021’de piyasa değeri olarak 3 trilyon doların biraz üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Neredeyse bir yıl sonra, 22 Kasım’da, %73’lük bir düşüşle 820 milyar dolarlık bir döngünün en düşük seviyesine ulaştı.

Arcane Research, yakın tarihli “Eğrinin Ötesinde” raporunda, bu ayı döngüsünün artık uzunluk açısından 2014 ve 2018’dekilerle eşleştiğini gözlemledi.

“BTC’nin ayı piyasası artık 2014-15 ve 2018 ayı piyasalarıyla karşılaştırılabilir uzunlukta sürdü.”

Ayı Piyasası Dip mi?

Bununla birlikte, bir önceki döngüde, piyasalar Ocak 2018’deki 830 milyar dolardan aynı yılın Aralık ayında %87 düşerek 100 milyar doların biraz üzerine çıktı. Bu mevcut olanın büyüklüğü, Terra/Luna ve FTX’in çöküşüne rağmen o kadar büyük değil.

Düşük döngüyü takip eden şey, şu anda görebileceğimiz uzun bir konsolidasyon ve yavaş birikim dönemiydi.

Rapor, mevcut Bitcoin pazarının (toplam kripto sınırı değil) zirveden dibe 376 günlük bir süre gördüğünü belirtti. 2018 yılında bu süre 364 gün iken, 2014 yılında 407 gün olarak gerçekleşti.

“Bu nedenle, mevcut düşüş süresi önceki döngülerle karşılaştırılabilir uzunlukta olsa da, derinlikler şimdilik daha yüksek.”

Piyasalar geçen hafta mevcut ayı piyasası dip seviyesinden yaklaşık %10 yükseldi. Toplam kapitalizasyonu yeniden 900 milyar doların üzerine çıkarmak için kabaca 80 milyar dolar geri gitti.

FED Dönüşü Kripto İçin İyi

Diğer etkiler de piyasanın dibini ve trend değişikliğini gösterebilir. ABD Federal Rezervinin daha az agresif toparlanma önlemlerine yönelmesi, gelecek yıl daha düşük ve daha az faiz oranı artışı anlamına gelebilir. Bu, tamamı bu yıl hırpalanmış olan teknoloji hisseleri ve kripto gibi riskli varlıklar için iyi bir haber olabilir.

Kripto piyasalarının tüm kaldıraçları silindiğinde, yalnızca sert tutucular ve tam bir inanç sahibi olanlar kaldı.

Bitcoin bu hafta 17.000 doları geri kazandı ve Ethereum tekrar 1.300 doları aştı, bu nedenle daha uzun vadeli bir trend değişikliği oluşmaya başlıyor olabilir. Bununla birlikte, düzenlemelerin ortadan kaldırıldığı ve kurumların varlık sınıfına geri döndüğü bu yılın ilerleyen zamanlarına kadar tam bir boğa piyasası olması pek olası değil .

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.