Kripto Ayı Piyasası Sona mı Eriyor? Bakılacak 3 Temel Faktör!

Kripto Ayı Piyasası Sona mı Eriyor? Bakılacak 3 Temel Faktör!

Nansen analistleri, kriptonun dibi görüp görmediği veya başka bir ayağımızın daha gelip gelmediği gibi zorlu soruyu yanıtlamaya çalışıyor.

Kripto para piyasasındaki değerlemeler, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden önemli ölçüde düştü ve toplam piyasa kapitalizasyonu yaklaşık 2,2 trilyon dolar kaybetti ve bu da yaklaşık %73’lük bir düşüş.

kripto
kripto ayı piyasası sona mı eriyor? bakılacak 3 temel faktör! 2

Büyük sınırlardan bazıları da dahil olmak üzere birçok altcoin, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden bu yana değerlerinin %90’ından fazlasını kaybetti ve sektör katılımcıları dibi görmek için çabalıyor.

Yukarıdakilerin ışığında, kripto analitik kaynağı Nansen, kripto türev piyasalarındaki ve geleneksel spot piyasalardaki sistematik kalıpları tanımlayan ve bunların mevcut piyasa ortamı için ne anlama geldiğini analiz eden bir rapor yayınladı. Kısacası, kripto ayı piyasası sona eriyor mu sorusunu cevaplamaya çalışıyorlar.

Nansen üç temel çıkarımı özetliyor.

ABD Doları

Bu satırları yazarken USD, JPY ve CNY gibi diğer majör para birimleri karşısında güç kaybetmeye başladı.

Nansen, bunun itici güçlerinden birinin gelecekteki tahvil piyasaları tarafından en yüksek Fed faiz oranlarının fiyatlandırılması olabileceğini savunuyor.

Tahvil vadeli işlemleri şu anda Fed politika faizinin Mayıs 2023’te ~%4,84 ile zirve yapacağını ve 2023’ün ikinci yarısında 40 baz puan+ indirileceğini tahmin ediyor. Faiz artışlarının fiyatlandırmasının bir parçası.

Bununla birlikte, reel büyümeleri oldukça yavaşlayan ABD adına makro düzeyde ciddi bir zayıflık olması durumunda faiz indirimleri söz konusu olabilir. Federal Rezerv başkanı Jerome Powell birçok kez “gereğinden sıkılaştırma risklerinin aşırı sıkılaştırma risklerinden daha ağır bastığını” ve işgücü piyasasının çok yüksek olduğunu ve yeniden dengelenmesi gerektiğini belirtti.

ABD ile diğer hususlar arasındaki göreli büyümeyi değerlendirmek için karmaşık göstergeler kullanan Nansen şu sonuca vardı:

“Daha kolay küresel finansal koşullara geçiş çağrısı yapmak için muhtemelen çok erken ve bu nedenle, kripto varlıklarının dibe vurması için temel durum muhtemelen henüz orada değil.”

Analistler bununla odaklarını türev piyasalara çeviriyor.

BTC ve ETH için Alımlar ve Koymalar

Nansen’in burada cevaplamayı amaçladığı soru, BTC ve ETH’deki opsiyon yatırımcılarının henüz teslim olup olmadığıdır ve bunu ele almak için, alım ve satım opsiyonlarının (CPIV) açık faiz ağırlıklı zımni oynaklığına bakarlar.

İnceledikleri veriler, türev piyasasının gelecek döngülerde gelişeceği varsayımıyla Ocak 2021 ile Kasım 2022 arasındaki dönemi kapsıyor.

Vardıkları sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:

  • CPIV göstergesi, stablecoin göstergesine kıyasla daha sık risk alma ve risk alma sinyalleri üretmeyi başardı.
  • Her ikisi de geçen yılın Kasım ayında başlayan çok aylık BTC düşüşünü işaret etti.
  • Stablecoin göstergesi Mayıs 2022’de riske açık duruma geri dönerken, CPIV göstergesi 20 Kasım 2022 itibarıyla riske girdi.

*Not: Yukarıda belirtilen stablecoin göstergesi, Nansen Smart Money Stablecoin risk iştahı göstergesidir.

Kripto Risk Primi

Raporun son bölümünde, analistler kripto için Kripto Risk Primi veya CRP adı verilen bir risk primi kavramsallaştırıyor ve hesaplıyor. Yatırımcılar tarafından tutulan kripto varlıklarının temel değeri ile bağlantılıdır.

Analistlerin benimsediği metodoloji, Ian Martin tarafından Nisan 2015’te yayınlanan Piyasada Beklenen Getiri Nedir?  Nansen ayrıca, BTC, ETH ve SOL üzerindeki alım ve satımların gün içi alış ve satış fiyatlarını dikkate alarak Deribit’in geçmiş opsiyon verilerini kullanır.

Bununla birlikte, analistler kripto ve hisse senedi piyasalarını sabitlerken, kripto türev piyasalarının genç olduğu ve hisse senedi opsiyon piyasaları kadar iyi incelenmediği konusunda uyarıda bulunuyorlar, bu da CRP tahminlerini analiz ederken açık fikirli olmanın gerekli olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte, sonuç (daha ziyade spekülasyon) şudur:

“Bir ABD durgunluğu ve ABD hisse senedi satışlarının gerçekleşmesi durumunda (Fed’in sıkı finansman koşullarını daha uzun süre koruma kararlılığı göz önüne alındığında 2023 için ana senaryomuz), ERP muhtemelen çok daha yükseğe çıkacak ve bunun tersine, CRP veya kripto risk primi de muhtemelen artacaktır. Bu nedenle, finansman koşulları hem hisse senedi hem de kripto varlıkları için daha uygun hale gelmeden önce, kripto fiyatlarının bu döngüde daha fazla (ve “son”?) bir düşüş yaşaması mümkündür.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.