Kripto Alanında Risk Sermayesi Fonlaması Tarihi Dip Seviyeleri Gördü

Kripto Alanında Risk Sermayesi Fonlaması Tarihi Dip Seviyeleri Gördü

RootData’nın açıklamalarına göre, kripto para piyasasında risk sermayesi yatırımlarının hem miktar hem de değer olarak düşüş yaşadığı belirtiliyor; özellikle Ekim ayı, bu düşüşün yeni bir seviyeye ulaştığını gösteriyor.

RootData tarafından sağlanan yeni analizlere göre, kripto para ekosistemi içerisindeki risk sermayesi yatırımları ciddi bir azalma trendi içinde. Ekim ayında duyurulan kripto risk sermayesi anlaşmalarının azaldığı, hem aylık hem de yıllık bazda gerileme olduğu rapor edildi.

Ekim ayına ait rakamlar, kripto odaklı 75 risk sermayesi anlaşmasını işaret ediyor ki bu, Eylül ayında gerçekleşen 83 anlaşmaya kıyasla %10’luk bir gerileme, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %45 gibi daha da kaygı verici bir azalmayı gösteriyor. Ancak, bazı finansman anlaşmalarının hemen kayıtlara geçmeyebileceği için bu verilerin ileride artabileceği de göz önünde bulundurulmalı.

kripto
kripto alanında risk sermayesi fonlaması tarihi dip seviyeleri gördü 2

Yatırımların sektörel dağılımına detaylı bir göz atıldığında, altyapı projeleri toplam finansmanın yaklaşık %24’ünü alırken, merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri %21’lik bir payla takip ediyor. Merkezi finans (CeFi) ve Değiştirilemez Tokenlar (NFT’ler) ile oyun finansmanı (GameFi) ise sırasıyla %9 ve %13’lük bir paya sahip.

Dolar cinsinden toplam yatırım değerlendirmesi yapıldığında, Ekim ayında sektör 430 milyon dolarlık finansmanı gördü. Bu rakam, Eylül ayında kaydedilen 530 milyon dolarlık yatırıma göre %20’lik bir düşüşü, bir önceki yılın Ekim ayındaki 1,15 milyar dolarlık yatırıma göre ise %63’lük büyük bir düşüşü temsil ediyor. Risk sermayesi yatırımlarındaki bu azalma, özellikle NFT ve GameFi gibi özel sektörlerde, kripto piyasasının geleceğine dair önemli soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.