İşte Solana’nın Ağında Bir Haftalık Kargaşaya Neden Olan Şey!

İşte Solana’nın Ağında Bir Haftalık Kargaşaya Neden Olan Şey!
0

2021’de bir nevi yıldız oyuncu olan Solana, bir hafta boyunca kargaşa yaşadı.

solana

Solana, ana ağ betasının yüksek düzeyde ağ tıkanıklığı yaşadığını tespit etmişti. İlginçtir ki, bu ilk kez de olmuyor. Bu ayın başlarında, kullanıcılar Binance’deki işlemlerde de gecikmeler ve başarısızlıklar yaşadı.

Bu sefer, işlemler “performans düşüşü” ile başarısız olduğu için Binance’in borsadan para çekme işlemlerini de askıya aldığı bildirildi.

Solana’nın ağ istikrarsızlığının ardından platform, ağın “bu sorunun en kötü etkilerini hafifletmeye çalışacak” 1.8.14’ü kullanmaya devam ettiğini duyurdu. Bununla birlikte, önümüzdeki 8-12 hafta içinde daha fazla iyileştirme yapılması bekleniyor.

Peki, Ne Yanlış Gitti?

Yakın tarihli bir blogda, Solana üzerine kurulu bir protokol olan Solend, para yatırma ve geri ödeme konusunda birçok başarısız girişimin olduğunu kabul etti. Sonuç olarak, birkaç hesabın tasfiye edilmesine yol açtı.

“Ayrıca, Pyth fiyat feed’inde hatalı tasfiyelere neden olan bazı hatalı oynaklıklar vardı.”

Bu, esasen, fiyatların senkronizasyondan çıkması nedeniyle tasfiyeler olduğu anlamına gelir. Ve olay için bazı arbitraj fırsatlarından yararlanma eylemi suçlanmalıdır.

“Bir piyasa çöküşü, birçok hesabın tasfiye edilebilir hale gelmesine neden oldu ve birçok karlı arbitraj fırsatı yarattı.”

Bunun sonucunda platform açıkladı, tasfiye ve arbitraj botları, tasfiye ve alım satım kazanmak için yüksek hacimli işlemleri sıraya koydu.

“Fırsatlar çok karlı ve başarısız işlemler çok ucuz olduğundan, botlar, bir tanesinin gelmesi umuduyla birçok yinelenen işlemle ağa spam göndermeye teşvik edildi.”

Blog, işlemlerin yaklaşık üçte ikisinin spam gönderme döneminde Solend tasfiyelerine teşebbüs edildiğini tahmin etmeye devam etti.

“Binlerce yinelenen bot işlemi, meşru kullanıcı işlemlerini de boğdu.”

Bir DeFi platformu olarak da DeFillama’da kilitlenen toplam değerde veya TVL’de %26’ya yakın kayıp. Bu, bir BoA ​​analistine göre SOL’nin bir Ethereum rakibi olarak en çok tercih edilen projelerden biri olmaya devam etmesine rağmen.

Bank of America analisti Alkesh Shah, Solana’nın Ethereum’un pazar payını elinden alabileceğini belirtti. Bununla birlikte, Solana son zamanlarda 2021’in son çeyreğinde piyasa değerine göre ilk beş kripto para biriminden biri olarak ortaya çıkmak için muazzam bir büyüme gösterdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap