İşte Bu Yüzden Stabilcoin’ler Yeni ‘Güvenli Liman’ Olarak Adlandırılıyor!

İşte Bu Yüzden Stabilcoin’ler Yeni ‘Güvenli Liman’ Olarak Adlandırılıyor!
80309328 - bitcoin and block chain network concept on technology background 3d illustration
0

Stabilcoin’ler, çoğu ana akım kripto para birimi için çalkantılı bir yılda çok iyi iş çıkarmış görünüyor. Çoğu kripto para birimi açıklarından toparlanırken, stabilcoinler seyrini sürdürdü.

Şimdi, soru şu: Yatırımcılar uzun vadeli kazançlar için stablecoin’lere bakmaya devam etmeli mi? Piyasada yıllarca var olduktan sonra, stabilcoinlerin rolünün düzenli olarak incelendiğini not etmek önemlidir. Tether gibi madeni paraların, basın zamanında 80 milyar dolarlık devasa bir piyasa değeri var.

Stabilcoinleri piyasaya sürmenin arkasındaki ana fikirlerden biri, emirdeki para birimleriyle aradaki farkı kapatmaktı. Tüm eleştirilere rağmen dolar destekli kripto para birimlerinde büyük bir yükseliş yaşandı.

Ayrıca, piyasa değerine göre en büyük sabit paralar Tether, USD Coin, Binance USD, TerraUSD ve Dai’dir. Bunların hepsi ABD dolarına sabitlenirken, altın ve gümüşe karşı değerlenen başkaları da var. Eh, son aylardaki büyümeleri baltalanamaz.

stabilcoin
i̇şte bu yüzden stabilcoin'ler yeni 'güvenli liman' olarak adlandırılıyor! 3

Stabilcoinler kripto dünyasında çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. İşletmeler arasındaki nakit işlemler sırasında kullanılırlar. Ve ayrıca oynaklık riskini önlemek için.

Özellikle, PAXG tutan ETH adreslerinin miktarında önemli bir artış oldu. Rakamlar 1 Şubat 2022’den bu yana %15 arttı ve daha da artması bekleniyor. Aslında, ticaret hacminin de yüksek olması bekleniyor.

stabilcoin
i̇şte bu yüzden stabilcoin'ler yeni 'güvenli liman' olarak adlandırılıyor! 4

Ayrıca, BTC ve ETH gibi madeni paralardaki istikrarsızlık ve oynaklık, sabit madeni paraların yükselişinin arkasındaki önemli bir faktördür. BTC 4 Aralık 2021’de %8.34 düştüğünde, USD Coin güvenli liman olarak sorunsuz bir seyir izliyordu.

Herkes Bunu Onaylıyor mu?

Bununla birlikte, kripto alanındaki herkes stabilcoin hayranı değil. Örneğin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler bir haber yayınında şunları söyledi:

“Bu sabit paralar şu anda kumarhanede neredeyse poker fişleri gibi davranıyor.”

Stabilcoinlerin birkaç dezavantajı olduğunu unutmamak önemlidir. Bazı yatırımcılar, BTC gibi diğer yatırımlara kıyasla bu paraların yukarı yönlü kapasitesi çok az olduğundan, stabilcoine yatırım yapmanın pek mantıklı olmadığını söylüyor.

Örneğin Tether, Kasım 2021’in ortasından sonra 1$ eşiğini hiç geçmedi.

Gelecek Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Daha da önemlisi, kısa vadeli kazançlar için stabilcoinler en çok tercih edilen yatırım gibi görünmüyor. Bununla birlikte, kripto ekosistemindeki rolleri küçümsenemez. Özellikle, bu “vahşi” kripto pazarında nadir görülen bir istikrar duygusu memnuniyetle karşılanmalıdır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap