HSBC, Sorunlu Silicon Valley Bank UK’yi Satın Aldı; Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

HSBC, Sorunlu Silicon Valley Bank UK’yi Satın Aldı; Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Kripto Haberleri: Son olaylarda, Birleşik Krallık (BK) hükümeti HSBC’nin İngiliz yan kuruluşu olan Silicon Valley Bank’ın satın alındığını duyurdu. Bu hamle, Amerika Birleşik Devletleri’nin, çöken bankanın mevduatlarını desteklemek için harekete geçmesinin ardından gerçekleşti.

silicon valley bank

HSBC SVB İngiltere ile İlgilenecek

Raporlara göre, HSBC CEO’su Noel Quinn, SVB UK satın alımının İngiltere’deki iş için stratejik bir anlam ifade ettiğini belirtti. Ancak, HSBC holdingleri işlem kapsamında yalnızca 1 sterlinlik bir satın alma bedeli ödediğini açıkladı.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Twitter’da hükümetin ve İngiltere Merkez Bankası’nın, çöken Silicon Valley Bank’ın İngiltere kolunun HSBC’ye özel satışını kolaylaştırdığını belirtti. Ayrıca, mevduatın vergi mükellefi desteği olmadan korunacağına dair güvence verdi. Bununla birlikte, İngiltere, ABD’nin yaptığı gibi bankacılık sistemi için daha geniş likidite önlemleri açıklamadı.

HSBC, İngiltere’nin teknoloji sektörüne sahip çıkacağını ve verdikleri sözü yerine getirmek için çalıştıklarını belirtti. Daha önce, İngiltere Maliye Bakanı, SVB’nin başarısızlığından kaynaklanabilecek olası zararları en aza indirmek ve önlemek için hükümetin ve İngiltere Merkez Bankası’nın gayretle çalıştığını vurgulamıştı.

Rapora göre, SVB UK’nin yaklaşık 5,5 milyar sterlin kredisi ve 6,7 milyar sterlinin üzerinde mevduatı bulunuyor. Ancak Silicon Valley Bank UK’nin maddi özsermayesi yaklaşık 1,4 milyar sterlin civarında hesaplanıyor ve bu bilgi HSBC’ye bildirildi.

Kripto dostu Silicon Valley Bank’ın çöküşü, dijital varlık piyasasında büyük bir engel oluşturmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, bir günde yaklaşık %10 düşüş yaşadı. Ancak son 24 saatte Bitcoin fiyatı yaklaşık %10 arttı.

Bitcoin fiyatı bu yazı yazıldığında 22,000 dolar civarından işlem görmekteydi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.