Grayscale, Bitcoin ETF’si İçin Yeniden Onay Peşinde!

Grayscale, Bitcoin ETF’si İçin Yeniden Onay Peşinde!

Ünlü yatırım şirketi Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ı spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) taze bir başvuruda bulundu.

The Block raporlarına göre, bu başvurunun ardında DC Bölge Mahkemesi’nin komisyonu firmanın talebini tekrar ele alması yönünde verdiği bir hükme bağlıdır.

Yatırım kuruluşu Grayscale, genellikle yeni hisse tekliflerinde tercih edilen S-1 formatının özetlenmiş halini temsil eden S-3 formatında müracaatta bulundu. Bu hareket, BlackRock ve Fidelity gibi öne çıkan varlık yönetimi şirketlerinin de spot Bitcoin ETF’leri için SEC’den onay talep ettikleri bir dönemde gerçekleşti.

bitcoin etf
grayscale, bitcoin etf'si i̇çin yeniden onay peşinde! 2

Grayscale, Ocak 2020 tarihinden itibaren hisselerinin 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’na uygun olarak kaydedilmiş olması ve diğer gereklilikleri yerine getirmesi sebebiyle S-3 formatını seçerek başvurduğunu belirtti.

Şirket, NYSE Arca borsasında GBTC (Gri Tonlamalı Bitcoin Vakfı) adı altında hisselerini listelemeyi planlıyor. Bu planın gerçekleşmesi için NYSE Arca’nın Form 19b-4 uygulamasının onaylanması ve S-3 formatının aktifleştirilmesi gerekmektedir.

BlackRock yatırım şirketiyle beraber Grayscale de SEC’e sunulan yorumlara, Ark ve Fidelity gibi firmalardan alınan geri dönüşlere dayalı olarak güncel bir dosya hazırladı.

29 Ağustos’ta federal bir mahkeme, Grayscale’in kurucusu Barry Silbert tarafından SEC’e karşı açılan ve SEC’in Ekim 2021’de Grayscale Bitcoin Trust’ın Bitcoin tabanlı bir ETF’ye dönüşüm fırsatını reddettiği dava sonucunu onayladı. Yargıç, Grayscale’in SEC kararını yeniden değerlendirme ve komisyonun kararını iptal etme talebinin kabul edilmesi yönünde hükmetti.

Mahkemenin değerlendirmesine göre, spot piyasa dolandırıcılığı ve manipülasyonu, hem vadeli işlemler hem de spot işlemler için eşdeğer bir risk oluşturuyor, zira bu iki piyasa arasında “yüksek bir korelasyon” bulunmaktadır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.