Glassnode’a Göre Bu İki Altcoin Yükselişe Yön Verecek!

Glassnode’a Göre Bu İki Altcoin Yükselişe Yön Verecek!

Ethereum (ETH) ekosistemine odaklanan ünlü Blockchain analitik firması Glassnode‘un son raporu, merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki yeni bir canlanmanın, iki özel kripto para tarafından yönlendirildiğini ortaya koyuyor.

Glassnode‘un Eylül 2022’den beri ilk defa son iki ayda piyasa değerine göre en büyük sekiz DeFi tokenini içeren endeksin, Ethereum‘u aştığını belirttiği rapor, merkezi olmayan finansta yeni bir hareketin işaretlerini gösteriyor. Peki, bu canlanmanın arkasında kimler var?

Rapor, stablecoin yönetişim tokeni Maker (MKR) ve akıllı sözleşme DeFi protokolü Compound (COMP) olan iki tokenin, bu trendin ana katalizörleri olarak öne çıktığını vurguluyor. Her iki altcoin’in güçlü performansı, kripto projeleri için yakın zamanda gerçekleşen temel gelişmelerle bağlantılı görünüyor.

glassnode 1
glassnode'a göre bu i̇ki altcoin yükselişe yön verecek! 2

Compound’un kurucusu ve CEO’su Robert Leshner’ın, 28 Haziran’da borç verme protokolünden ayrılacağını ve blok zinciri ağlarına düzenlenmiş finansman getirecek yeni bir projeyi başlatacağını açıklaması, COMP tokeninin bir hafta içinde %83 oranında değerlenmesine neden oldu.

Öte yandan MakerDAO’nun, protokolün sahip olduğu fazla stablecoin DAI ile Uniswap havuzundan MKR satın alacağı geri satın alma programı Smart Burn Engine’in etkinleştirilmesi, bir ay içinde yaklaşık 7 milyon dolarlık MKR çekme olasılığına bağlı olarak, token fiyatında haftalık %43’lük bir artışa yol açtı.

Bu iki ana gelişme, daha geniş pazar hareketlerinden ziyade projelerin temel dinamikleriyle yakından ilişkili olabilir. Glassnode’un analizi, DeFi sektöründeki bu yeni canlanmanın sadece yüzeyinin kazındığını gösteriyor.

Ayrıca, kripto araştırma firması Messari, merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) da canlandığını belirtiyor. DEX’lerde işlem gören hacmin nispi payı, Haziran başındaki %3,75’ten şu anda %29,2’ye kadar yükseldi. Bu, 2022’nin ikinci yarısında kaydedilen yüksek seviyelere yaklaşan bir hareket.

Bu gelişmeler, DeFi dünyasında sadece belirli projelerde değil, aynı zamanda merkezi olmayan borsalarda da artan bir hareketlilik olduğunu işaret ediyor. Bu canlanma, yeni yatırım ve işbirliği fırsatlarını ortaya çıkarabilir ve DeFi’nın gelecekteki büyümesi için yeni yollar sunabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.