Gary Wang: FTX ‘Sigorta Fonu’ Aslında Bir Yanıltmaca!

Gary Wang: FTX ‘Sigorta Fonu’ Aslında Bir Yanıltmaca!

Borsanın kurucu ortağı olan Gary Wang, mahkeme sorgusunda, FTX’in “Sigorta Fonu” adı altında gösterdiği meblanın, aslında bir rastgele sayı üreteciyle belirlenen sahte bir rakam olduğunu itiraf etti.

BitMEX Araştırma ekibinin mahkeme belgelerinden edindiği bilgiye göre, Gary Wang, geçen hafta FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in yargılanmasında, bu sözde sigorta fonuyla ilgili soruları yanıtladı.

Wang, mahkemede, bu fonun 5,5 milyon dolarlık değeri ve FTT adını taşıyan borsa tokeninin 5 milyonluk kısmını içerdiğini belirtti. Ancak, Wang daha sonra bu fonun içerisinde hiç FTT bulunmadığını ve USD olarak belirtilen miktara göre gerçekte daha az bir değeri olduğunu açıkladı.

gary wang
gary wang: ftx 'sigorta fonu' aslında bir yanıltmaca! 2

Gary Wang’a göre, bu sahte USD miktarı, FTX borsasındaki günlük işlem hacminin “yaklaşık 7500’lük bir rastgele sayı” ile çarpılmasından ve sonrasında bu sonucun 1 milyara bölünmesinden elde edilmiş.

FTX, kendi kripto varlığının değer kaybetmesi ve müşterilerin paralarını çekme işlemlerini durdurma zorunluluğu nedeniyle geçen sene Kasım’da iflas başvurusunda bulundu.

Bankman-Fried, müşterilere yanıltıcı bilgiler sunmak, milyarlarca dolarlık varlığı hatalı yönetmek ve illegal siyasi bağışlar yapmakla suçlanıyor. Eğer suçlu bulunursa, 100 yıldan daha uzun bir hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Wang’ın, geçen sene Aralık’ta, FTX’in bu büyük çöküşüyle ilgili federal suçlamaları kabul ettiği ve savcılıkla işbirliği yaparak Bankman-Fried hakkında tanıklık ettiği belirtiliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.