FTX’in SOL, ETH ve MATIC’e 170 Milyon Dolar Yatırmasının Arkasındaki Strateji Ne?

FTX’in SOL, ETH ve MATIC’e 170 Milyon Dolar Yatırmasının Arkasındaki Strateji Ne?

FTX, borsanın 3,4 milyar dolarlık fonları üzerinde yatırım yapabilmesi için aldığı mahkeme kararının ardından adımlarını atmaya başladı.

2019 yılında yaşadığı mali sıkıntılar sonucu iflas başvurusu yapan FTX, bir dizi kripto para birimine toplamda 170 milyon dolarlık stake işlemi gerçekleştirdi.

Kaydedilen verilere göre, FTX 5,5 milyon adetten fazla SOL ve 24.000’in üzerinde ETH’yi staking için kullandı.

ftx
ftx'in sol, eth ve matic'e 170 milyon dolar yatırmasının arkasındaki strateji ne? 2

FTX, Kripto Varlıklarını Staking İşlemlerine Yönlendirdi

Kripto dünyasında staking, birçok yatırımcının tercih ettiği yöntemlerden biridir. Bu yöntem sayesinde, yatırımcılar hem blockchain ağını desteklerken hem de stake ödülleri kazanabiliyorlar.

FTX’in yaklaşık 5,5 milyon SOL’u 122 milyon dolar değerinde stake ettiği belirlendi. Bu işlemle, borsanın yıllık yaklaşık %6,79 (8 milyon dolar) getiri elde edeceği öngörülüyor.

Ayrıca, FTX 37,4 milyon dolar değerinde, 24.000’in üzerinde ETH’yi staking için kullandı. Bu işlemler sonucunda borsanın %3,4 (yaklaşık 1 milyon dolar) getiri elde etmesi bekleniyor.

FTX, ETH ve SOL dışında MATIC’i de staking için tercih etti. Borsanın 9,5 milyon dolar değerinde, 13,5 milyon Polygon (MATIC) stake etmesiyle, %4,6 oranında gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Yapılan incelemeler, bu stake edilen varlıkların önceden FTX’in ortak şirketi Alameda’nın cüzdanlarında saklandığını ortaya koydu.

FTX ve Solana arasındaki ilişkinin kökenleri, borsanın mali zorluk yaşamasından çok daha öncesine dayanmaktadır. Önceki raporlarda, FTX’in 1,16 milyar dolar değerinde SOL token sahibi olduğu belirtilmişti.

Son Dönemde FTX Hakkında Alınan Mahkeme Kararları

FTX’in 170 milyon dolarlık staking adımı, ABD’nin Delaware Bölgesi İflas Mahkemesi’nin borsaya 3,4 milyar dolarlık fonları yönetme izni vermesinin hemen ardından geldi. Son raporlara göre, FTX’in elinde 685 milyon dolar değerinde SOL, 529 milyon dolarlık FTT, 268 milyon dolarlık BTC ve 90 milyon dolarlık ETH bulunuyor. Ayrıca iflas etmiş olan borsanın, MATIC, APT, DOGE ve bazı stabilcoin’lerde daha az miktarda varlıkları olduğu belirtiliyor.

FTX hakkındaki dava süreçleri sürerken, Sam Bankman-Fried 7 ayrı suçlama ile 3 Ekim 2023’te yargılanmaya başladı. Bu dava sürecinde birçok yeni bilgi ortaya çıktı. FTX’in önceki CTO’su Gary Wang, Alameda’nın eski CEO’su Caroline Ellison ve FTX’in eski baş mühendisi Nishad Singh, mahkemede tanık olarak SBF aleyhine ifade verdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.