FOMC Tutanaklarının Ardından Bitcoin ve Ethereum’un Fiyatları Düşüş Gösterebilir

FOMC Tutanaklarının Ardından Bitcoin ve Ethereum’un Fiyatları Düşüş Gösterebilir

Salı günü 25.100 dolar seviyesindeki 200 haftalık hareketli ortalama direncinde reddedilen Bitcoin fiyatı, %4’ten fazla düşerek 23.902 dolara geriledi. BTC fiyatı şu anda 24.100 dolar civarında işlem görürken, traderlar ABD Federal Rezerv’in para politikası görünümünü açıklayan FOMC tutanaklarının açıklanmasını bekliyorlar.

Ethereum fiyatı da %4’ten fazla düşerek 1.714 dolardan 1.628 dolara geriledi. ETH fiyatı şu anda 1.645 dolardan işlem görüyor. Diğer altcoinler de benzer şekilde düşüş yaşadı ve toplam kripto piyasası değeri %2 oranında azaldı.

Dow Jones Industrial Average, S&P 500 ve NASDAQ gibi üç büyük endekse bağlı hisse senedi vadeli işlem sözleşmeleri yatay seyrediyor. ABD borsa endeksleri, şahin Fed duyarlılığı beklentisiyle Salı günü %2’nin üzerinde düştü. Traderlar, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırarak beklenenden daha yüksek bir enflasyonla mücadele etmesini bekliyor. Aslında, geçen hafta birkaç Fed yetkilisi bir sonraki politika toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artışı ima etti.

Makro cephede, 10 yıllık hazine tahvil getirisi ve 2 yıllık hazine tahvil getirisi bir miktar geriledi ve petrol fiyatları da bu haftaki yükselişin ardından geriledi.

ABD Dolar Endeksi (DXY), yaklaşık bir hafta boyunca 104’ün üzerinde tutunduktan sonra 104 seviyesinin yakınında hareket ediyor. Ancak DXY, FOMC Tutanakları açıklanana kadar dalgalı kalmaya devam edecek.

Bitcoin Fiyatı Tekrar 21.7K Doları Bulabilir

Bitcoin fiyatlarının yükselmesi bekleniyor çünkü piyasa hissiyatı yükseldi ve Çin’in Hong Kong’u kripto para birimi merkezi haline gelmesini destekliyor. Birkaç kripto borsası da Hong Kong’a genişlemeyi planlıyor. Ancak, ABD’deki kripto para birimi düzenleyici baskılar nedeniyle, özellikle 200 günlük hareketli ortalamanın güçlü bir direnci olduğu düşünüldüğünde, mevcut koşullar altında aşılması kolay değil.

bitcoin
fomc tutanaklarının ardından bitcoin ve ethereum'un fiyatları düşüş gösterebilir 2

Bitcoin’in günlük zaman diliminde 58’e kadar düşen RSI’si, fiyat eğiliminin zayıfladığını gösterirken, Bollinger Bantları ve diğer göstergeler 21,7 bin dolara düşme olasılığına işaret ediyor. Ancak bu seviyeye düşebilmek için Bitcoin fiyatının 23,2 bin dolarlık destek seviyesini kırması gerekiyor. Hawkish FOMC Tutanakları da Bitcoin fiyatının destek seviyesine yakın düşmesine neden olabilir.

Ünlü kripto analisti Michael van de Poppe, ABD endekslerinin toparlanmasıyla birlikte piyasanın da toparlandığını söylüyor ve “fırsatlar var” diyor. “Bitcoin’de uzun pozisyon almak için biraz daha düşüş bekleyeceğim” diyor.

Öte yandan Ethereum, Şangay yükseltmesi ve test ağları yükseltmesi gibi gelişmeler nedeniyle daha az hareketliliğe sahip. Ayrıca, Ethereum stakingindeki artış da bu durumu destekliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.