FED Kripto Piyasasını Bozacak mı? Bu Haftaki FED Toplantısı Öncesinde Ne Beklenmeli?

FED Kripto Piyasasını Bozacak mı? Bu Haftaki FED Toplantısı Öncesinde Ne Beklenmeli?

Online Blockchain CEO’su Clem Chambers’a göre, Federal Rezerv faiz oranlarını artırmaya devam ettiği sürece yatırımcılar kripto ve genel piyasaların kırılacağını tahmin etmeli. “Fed gerçekten enflasyonu düşürmek istiyorsa bir şeylerin kırılması gerekiyor” dedi. “Eğer gerçekten ciddiyseler, büyük bir kaza olacak.”

kripto
fed kripto piyasasını bozacak mı? bu haftaki fed toplantısı öncesinde ne beklenmeli? 2

Chambers’a göre, 2022’de değerinde önemli düşüşler gören hisse senetleri ve kripto para birimleri, büyük bir çöküşten önce “yaklaşan bir fırtınanın” ortasında olduğu iddia ediliyor.

2008’deki önemli düşüşü herkes hatırlıyor. Ancak 2007’de yaklaşan bir fırtına olarak tanımladığı bir ayı piyasası vardı. Kitco News sunucusu ve yapımcısı David Lin, Chambers’a “Mevcut durumun bir fırtınanın başlangıcı olabileceğine inanıyorum” dedi.

Elon Musk daha önce ABD Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz artışının resesyonu daha da kötüleştireceğini söylemişti.

Fed 2022’de Faiz Oranlarını 375 Baz Puan Artırdı

2022’nin başından bu yana Fed, faiz oranlarını 375 baz puan artırdı. Ancak, en son dört oran artışının her biri 75 baz puandı.

Kasım Güncellemeleri

Jerome Powell, FED’in yaklaşan toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan (bps) artırmasının beklendiğini belirterek, yüksek enflasyonla mücadele etmeyi amaçlayan eşi benzeri görülmemiş dört 75 baz puanlık artışa son verdi. Kotak Mahindra Asset Management Borç Fonu Baş Yatırım Sorumlusu Deepak Agrawal’a göre, Aralık 2022 ortasındaki FOMC toplantısında, 50 baz puanlık bir oran artışı ve %4,75-5 aralığında nihai bir Fed Fonları hedef oranı beklemeye devam edin. Şirket.

Fed’in faiz oranlarını 75 baz puandan 50 baz puana çıkarması zaten bekleniyordu. Yakın zamanda açıklanan Fed FOMC tutanakları, faiz artırım takviminde bir yavaşlamaya işaret etti.

Bu Haftaki FED Toplantısı Öncesinde Kripto Piyasasında Neler Beklenmeli:

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 13-14 Aralık tarihlerinde yapacağı toplantıda faiz oranlarını yarım puan artırması bekleniyor. Bu karar, Fed’in 1980’lerden bu yana görülmemiş bir hızla sadece dokuz ayda yaptığı hamleler olan toplam yüzde 4,25 puanlık yedi artışla yılı kapatacak.

Fed, Faiz Oranlarını Küçük Artışlara Hazır

Fed Başkanı Jerome Powell, Aralık toplantısından önceki son kamuoyu huzurunda bu ay yarım puanlık daha küçük bir artış olasılığını doğruladı. Powell, 30 Kasım’da bir Brookings Enstitüsü etkinliğinde, “Enflasyonu düşürmek için gereken kısıtlama düzeyine yaklaşırken, oran artış hızımızı yumuşatmak mantıklı,” dedi.

Yetkililer Faiz Oranlarının Artmaya Devam Edeceğini Yineleyecekler

Powell ve şirket, Aralık toplantısında tüketicilere ve yatırımcılara daha ne kadar faiz artışının masada olduğunu söyleyebilecek. Yetkililerin bu ayki faiz kararıyla birlikte yeni faiz oranı tahminlerini açıklaması bekleniyor.

En son kılavuzlarında, Fed yetkilileri faiz oranlarını %4,5-5’lik bir tepe hedef aralığında belirlediler. Bugün uzmanlar yüzde 4,75 ile 5,25 arasında yükselebileceğine inanıyor. Ancak, Fed’in agresif enflasyon mücadelesinin faiz oranlarını 2006 yazından bu yana görülmeyen seviyelere çekebileceğini ima etmek.

Powell, Fed’in Faiz Oranlarını Daha Uzun Süre Yüksek Tutma Planlarını Vurgulayacak

Piyasalar, Fed’in yüksek faiz oranlarını koruma planlarını tam olarak sindirmemiş olabilir. Yatırımcılar, oranların 2023 yazına kadar %5-5,25’te zirveye ulaşacağını ve ardından Aralık ayına kadar yüzde 4,5-4,75’e düşeceğini tahmin ediyor. Bu, New York Fed Başkanı John Williams’ın Aralık toplantısından önceki son Kasım konuşmasında en az 2024’e kadar herhangi bir faiz indiriminin planlanmadığını söyleyen önemli bir konuşmasıyla çelişiyor.

Uzmanlar, bu beklentilerin sadece hüsnükuruntudan daha fazlası olduğunu söylüyor; tarihin rehberliğindedirler. Ekonomistler arasında yapılan bir Banka faiz anketi, 2024 ortalarına kadar resesyon ihtimalini %65 olarak ortaya koyarken, çoğu ekonomist gelecek yıl ABD ekonomisi için sorun olacağını öngörüyor.

Fed’in Faiz Artırımlarının Etkisi Gelecek Yıl Hissedilecek

Tahminler, oran rehberliğinden daha fazlası için çok önemlidir; Fed yetkililerine yatırımcıları ve tüketicileri önümüzdeki yıllarda enflasyon, işsizlik ve ekonomik büyüme tahminleri hakkında bilgilendirme şansı veriyorlar. Ekonomistlere göre, oran artışları ekonomiyi birkaç ay hatta bir yıl boyunca tam olarak etkilemiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.