ABD Fed FOMC Toplantısı Bitcoin Fiyatını 30.000 Dolara Tetikleyebilir mi?

ABD Fed FOMC Toplantısı Bitcoin Fiyatını 30.000 Dolara Tetikleyebilir mi?

ABD’deki makroekonomik sıkıntılar ve devam eden bankacılık krizi, yaklaşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında kripto piyasası için muhtemelen olumlu bir sonuç doğuracaktır.

fomc
abd fed fomc toplantısı bitcoin fiyatını 30.000 dolara tetikleyebilir mi? 2

FED FOMC Toplantısından Ne Beklenmeli?

21 ve 22 Mart 2023 tarihlerinde ABD Fed Komitesi toplandığında, merkez bankası paneli, enflasyonu %2 hedefine indirme yönündeki daha büyük hedeflerini göz önünde bulunduracak. Ancak geçtiğimiz hafta Silicon Valley Bank’ın iflası, banka krizi şeklinde ani bir zorluk ortaya çıkardı.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Şubat 2023’te %0,4 artarken bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 arttı. Ancak, bankacılık sektörünün gösterge borsa endeksi olan KBW Nasdaq Bank Endeksi, son iki haftada bulaşma korkularının diğer bankaların yatırımcılarına da yayılması nedeniyle %27,62 yükseldi.

ABD Fed Faiz Oranı Artışı Bir Duraklama mı?

ABD FOMC toplantısının sonucu, daha büyük bir bankacılık krizine yol açabilecek diğer sektörlere zarar vermeden enflasyonu kontrol altına alarak ve düşürerek ikili sorunları ele almalıdır. Yaklaşan FOMC toplantısında Federal hedef oranını ölçen CME FedWatch Aracı, %63 olasılıkla 25 baz puanlık bir faiz artışı öngörüyor, ‘artış yok’ senaryosundan daha fazla.

Bu bağlamda, analistler 25 baz puanlık bir faiz artışının ardından güvercin Fed hissiyatının Bitcoin fiyatını 30.000 $’lık bir dönüm noktasının üzerine çıkarabileceğine inanıyor. Ted, bir kripto analisti, önümüzdeki hafta böyle bir senaryoda bir ralliyi göz ardı etmeyeceğini söyledi.

“Eğer önümüzdeki hafta sakin bir Fed duruşu ve 25 baz puanlık bir faiz artışı görürsek, Bitcoin’in 30.000 doların üzerinde işlem görmesi beni şaşırtmaz.”

Ancak, önceki FOMC toplantılarında görüldüğü gibi, kripto para birimi toplantı öncesinde bir miktar düzeltme yaşayabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.