Fed Başkanı Kripto Yatırımcılarına İyi Haber Verebilir!

Fed Başkanı Kripto Yatırımcılarına İyi Haber Verebilir!

Kripto piyasası, Fed’in şahin duruşu nedeniyle zorlanıyor. Bitcoin tekrar yükselmeden önce 20 bin doların altına düştü. Ethereum da yavaş bir büyüme gösterdi. Bununla birlikte, kilit bir Fed yetkilisinin kripto topluluğu için iyi haberleri olabilir.

Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemenin faiz oranlarındaki artışın yavaşlamasına yol açabileceğini söyledi.

Kripto Piyasası Bir Sonraki Hamleyi Bekliyor

Kripto piyasası, Federal Rezerv’in agresif duruşu nedeniyle önemli ölçüde düştü. Federal Rezerv, Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonla mücadeleden sorumludur. Federal Rezerv, yüksek enflasyon seviyeleriyle mücadele etmek için niceliksel sıkılaştırmaya ve faiz artırımlarına başvurmaktadır. 

Geleneksel olarak güvercin üyeleri enflasyonla mücadele için şahin duruşlar aldığından piyasa endişeliydi. Fed başkanı Jerome Powell, Jackson Hole konuşmasında hane halklarına ve işletmelere yaklaşmakta olan acıyı vaat ettiğinde piyasa çöktü. Birçok uzman, 100 baz puanlık bir faiz artırımının kaçınılmaz olduğundan korkmaya başladı. 

Bunun ışığında Atlanta Fed’den Bostic’in yorumları piyasaya iyi haberler getirebilir. Soğutma enflasyonunun, 75 baz puanlık artışları geri almayı desteklemesine yol açabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca yaz verilerinin “iyi haberlerin parıltısını” gösterdiğini de ortaya koyuyor.

Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi beklentilerin altında kaldı. Soğutma enflasyonunun ilk işaretiydi. Kişisel Tüketim Harcamaları da soğutma enflasyonu kavramını güçlendirdi. Kripto piyasası, her iki açıklamanın ardından güçlü bir şekilde yükseldi.

Bir sonraki veriler Fed’in ilerlemesini de vurgularsa, 50 baz puanlık bir artış düşünülebilir.

Bir Sonraki FOMC Toplantısı Ne Zaman?

Federal Rezerv, FOMC toplantılarında faiz artırımlarına karar verir. Bir sonraki FOMC toplantısı 20-21 Eylül’de yapılacak. CME FedWatch Aracı, 75 baz puanlık artış için %72.5 ve 50 baz puanlık artış için %27.5 şans gösteriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.