Ethereum Birleşmeye Rağmen Düşüyor, Neler Yanlış Gitti?

Ethereum Birleşmeye Rağmen Düşüyor, Neler Yanlış Gitti?

Bellatrix yükseltmesi dün Ethereum’un Beacon zincirinde yayınlandı. Paris yükseltmesiyle sona erecek olan Ethereum birleştirmenin başlangıcını işaret etti. Birleşme etrafındaki coşkuya rağmen, ETH fiyatı %8’e yakın düştü. Şu anda 1.510 dolar civarından işlem görüyor. 

 Ethereum birleşmesinin genel olarak ETH ve kripto için büyük bir yükseliş olayı olması bekleniyor. Fiyatlardaki düşüş yatırımcıları endişelendiriyor. 

Bellatrix’in Ardından

Bellatrix yükseltmesi dün yayına girdi. Bellatrix yükseltmesi, birleştirmenin başlangıcını işaretler. Ayrıca doğrulayıcılara Beacon blokları oluşturma yeteneği verir. Birleştirme kodu da böyle bir blokta yer alacaktır. 

Bellatrix yükseltmesinden sonra ETH’nin ağ katılım oranı düştü. Uzmanlara göre, düşüş, bazı düğümlerin istemcilerini yükseltmedeki başarısızlığına bağlanabilir. Daha fazla doğrulayıcı, Bellatrix yükseltmesi için düğümlerini yükselttikçe katılımın artacağına inanıyorlar.

Daha endişe verici bir işaret, yükseltmeden sonra Ethereum’un kaçırılan blok oranının %1700 artmasıdır. Ethereum’daki geliştirici ekip, birleşmeye sadece bir hafta kaldığı için durumu yakından izleyecek.

Ethereum Fiyatları Neden Düşüyor?

Bir kripto fenomeni ve Cinneamhain Ventures’ın ortağı olan Adam Cochran, ETH fiyatlarındaki düşüşün başka sebepleri olabileceğine inanıyor. Aave’nin ETH pazarlarını duraklatma kararının, Instadapp gibi platformların stETH/ETH havuzlarında gevşemesine neden olduğuna inanıyor. Bir sonraki ETH düşüşlerinin ticaretin gevşemesi nedeniyle gerçekleşebileceğine inanıyor. 

Makroekonomik faktörler de ETH’e yardımcı olmuyor. Fed’in enflasyonla mücadelede şahin duruşunu sürdürmesi bekleniyor. Dolar, kripto ve genel piyasalarda büyük bir düşüşe yol açan yükselişini sürdürüyor. 

Kripto yatırımcıları endişeyle 13 Eylül TÜFE açıklamasını bekleyecek. Birleştirme de aynı tarih civarında bir yerde tamamlanacak. İkili faktörlerin ETH fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında