Ethereum 2 Bin Dolara Yükseldi, Boğa Piyasası Geri Döndü mü? İşte 5 Önemli Faktör!

Ethereum 2 Bin Dolara Yükseldi, Boğa Piyasası Geri Döndü mü? İşte 5 Önemli Faktör!

Ethereum, son zamanlarda önemli bir ağ güncellemesi olan Şanghay Yükseltmesi’ni geçti. Bu güncelleme, ETH fiyatındaki ilerlemelerin altı önemli faktörüne etki etti.

Kripto para piyasasındaki ralliye ayak uyduran Ether fiyatları, bu yıl büyük kazançlar elde etti. Ocak ayında bir ralli yaşayan ETH, Mart ayı başından itibaren geri çekilse de, yeniden toparlandı.

Dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi olan Ethereum, 10 Mart’ta 1.429 $’lık bir spot fiyattan işlem görüyordu. Ancak Şanghay Yükseltmesi’nin gerçekleştiği 13 Nisan’da Ether, 2.000 $’dan işlem görüyordu. Bu, sadece bir ay içinde %36’lık güçlü bir artışa işaret etti.

Ethereum fiyatını etkileyecek bazı önemli faktörler Q2’nin geri kalanında da devam edecek.

1. Boğa: Ethereum Şanghay Yükseltmesi

Bu bahar Ethereum’un rallisi ve Şanghay Yükseltmesi arasında bir bağlantı olabilir. Aslında, “Shapella Güncellemesi” olarak da bilinen bu güncelleme, ağ ve ekosistem için birçok olumlu duygu yarattı ve kripto para biriminin gelişimsel yol haritasındaki bir diğer dönüm noktasını başardı.

EIP-4895 Birleştirmeyi Kapatıyor

Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 4895, Shapella Yükseltmesi’nde en fazla etkiyi sağlayacak gibi görünüyor. Bu öneri, 32 ETH stake eden doğrulayıcıların Ether’lerini stake etmelerine izin veriyor.

Şu anda ağı korumak için 18 milyon ETH paylaşılıyor, bu da geri alınması durumunda likit hale gelmek üzere olan devasa bir Ether toplamını temsil ediyor ve 30 milyar doları aşıyor.

Ancak, bu likidite olayının ETH fiyatı üzerinde bir toplu satış baskısı yaratması beklenmiyor. Parsec Analytics’ten alınan veriler, Salı günü yalnızca binlerce ETH’lik staking akışlarında mevduat buldu ve bir çıkış dalgası yaşanmadı. Bank of America analistleri de Shapella’dan satış baskısı beklemediklerini belirtiyorlar.

Yükseltmenin şimdiye kadar ETH meraklılarının talebini artırması ve basında ve sosyal medyada kazanılan medya ilgisinden daha fazla yeni geleni çekmesi bekleniyor. Bunun nedeni, Shapella’nın, Ethereum Birleşmesi’nin nihai başarısını temsil eden proof-of-stake mutabakatına yönelik olmasıdır.

Ayrıca, Shapella Yükseltmesi’nin EIP-3651 uygulaması, yüksek ağ etkinliği dönemlerinde bazı gaz ücretlerinin düşürülmesine yardımcı olacaktır. Bu da yükseltmenin önemini artırıyor.

2. Ayı: ABD Düzenleyici Tehditler

Bu doğru, SEC Başkanı Gary Gensler, geçmişte finansal piyasalarda uzun yıllar çalıştıktan sonra, kripto para birimleri alanında daha sıkı düzenlemeler çağrısında bulunuyor. Gensler, geçtiğimiz günlerde CNBC ile yaptığı röportajda, SEC’nin kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda daha büyük bir rol oynaması gerektiğini söyledi.

Ethereum özelinde, SEC’nin Ethereum’un geçmiş ICO’sunu (Initial Coin Offering) da dahil olmak üzere, birkaç açıdan düzenleyebileceği düşünülüyor. ICO’lar, yatırımcılara Ethereum veya başka bir kripto para birimi karşılığında yeni bir kripto para birimi veya token veren bir tür kitle fonlama şeklidir. SEC, bu tür tokenların menkul kıymetler olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyor.

Ancak, kripto para birimleri hala genellikle belirsiz bir düzenleyici ortamda bulunuyor ve birçok kişi düzenlemenin tam olarak neye benzeyeceği konusunda belirsizlik yaşıyor. Bu belirsizlik, yatırımcılar için riskli bir ortam yaratabilir ve endüstrinin gelecekte nasıl şekilleneceğine dair sorulara yol açabilir.

Ethereum hisse senetleri gibi bir güvenlik mi yoksa petrol gibi bir emtia mı?

Ethereum’un özellikle sözleşmeleri yürüttüğü için, ETH kâr amaçlı bir kurumsal kuruluşta öz sermayeyi temsil etmez. Bunun yerine, bu tokenlar hizmetler için kullanılabilecekleri uygulamaların ekosisteminin değeri arttıkça değeri artan tescilli kullanım belirteçleridir. Ethereum, bu tokenları düzenleyici şemadaki bir emtia olan petrole benzetmektedir.

Girişimler artık son derece kârlı hale gelebilecek Ethereum uygulamaları oluşturabilir, dahil edebilir ve bunları NYSE’ye halka arz edebilir. Bu durumda, SEC, o şirketteki hisselerin değiş tokuşu konusunda açık bir yargı yetkisine sahip olacaktır.

Ethereum’un SEC tarafından düzenlenmesi, kaderi için kötü bir şey olmayabilir. Çünkü halka açık şirketlerin hisseleri, tüm borsaları SEC düzenlemesine tabidir ve bu trilyonlarca dolarlık piyasa kapitalizasyonunu temsil ediyor. Düzenleme, bir kurumsal yatırımcı akışı bile getirebilir.

Şu anda yatırımcılar Ethereum’da düşüş yaşamaktadır, çünkü düzenlemenin nasıl sallanacağını bilmiyorlar. Ancak kurumsal yatırımcılar SEC’in yanlış tarafına geçmeyeceklerdir.

Ancak, ABD’nin kriptonun geleceğini nasıl etkileyeceğini bilen yatırımcılar, düzenleyici bir netlik olsaydı, kripto pazarlarında büyük değişikliklere sebep olabilirdi. Kripto pazarları hızlı değişikliklere alışkın olsa da, düzenleyici netlikle bu değişiklikler daha hızlı gerçekleşebilir.

3. Boğa: ETH Temel Analizi

Ethereum’un temelleri, ikinci çeyrek için ETH fiyatı açısından oldukça olumlu görünüyor. Etherscan verilerine göre, Ethereum ağındaki kümülatif benzersiz adresler 11 Nisan itibarıyla 227 milyona ulaştı, bu da bir yıl öncesine göre %17,93’lük bir artışa işaret ediyor.

Glassnode verilerine göre, aktif Ethereum adresleri de günlük hacim açısından sağlıklı bir seviyede kalmaya devam ediyor. ETH ayrıca son bir trendde deflasyonist bir varlık haline geldi, bu da fiyatları için olumlu bir etkiye sahip. İş kanıtının uygulanmasıyla birlikte, Ethereum ekonomisi değişti ve ETH tokenları artık enflasyonist bir varlık olmaktan çıktı. Yıllık %4 enflasyon oranının üzerinde bir artış yerine, ETH arzı artık deflasyonist bir trend izliyor.

Bu, EIP-1559’un bir sonucudur:

“Tipik olarak, bir kullanıcının, işlemlerinin bir bloğa dahil edilmesi için bir madenciye gaz ücreti göndermesi gerekir. Bununla birlikte, EIP-1559’un önerdiği şey, gaz ücretini ağın kendisine göndermektir. Basefee adı verilen bu bir tür “yanma”dır ve madencilere ödenen yalnızca isteğe bağlı bir bahşiş olacaktır.

Orijinal teklif şu şekilde ifade edilmiştir:

“Yakılan ve geçici tıkanıklıkla başa çıkmak için blok boyutlarını dinamik olarak genişleten/daraltan blok başına sabit ağ ücretini içeren bir işlem fiyatlandırma mekanizması.”

Temmuz 2021’de uygulamaya konulduğundan bu yana, 6 milyar dolar değerinde 2 milyondan fazla ETH yakıldı. Sonsuza kadar dolaşımdan kaldırıldılar:

“Ethereum ağındaki en büyük zincir üstü gaz yakıcı, önde gelen NFT pazarı OpenSea ve ardından ETH transferleridir. Diğer gaz avcıları arasında Uniswap, StrongBlock, Tether vb.

ETH fiyatının yükseleceği tasarımı şöyle açıklanabilir: Artık ağdaki en kazançlı kişiler, ücretlerini ödemek için bir miktar ETH satan madencilere değil, fiyatı desteklemeye geri gönderiyorlar.

4. Boğa: Ethereum İçin Kurumsal Destek

2023’ün ikinci çeyreğinde Ethereum için kurumsal destek güçlü bir şekilde işlemeye devam ediyor. Bu, kripto pazarı için bir yükseliş işareti olarak kabul ediliyor ve son zamanlarda Fortune dergisi tarafından piyasaya sürülen Fortune Crypto 40 listesi de bu durumu destekliyor.

Fortune Crypto 40, çeşitli kategorilerdeki en iyi 40 kripto işletmesini listeliyor ve Ethereum, Protokoller kategorisinde birinci sırada yer alırken Bitcoin ikinci sırada yer aldı. Polygon, Solana ve Arbitrum gibi diğer kriptolar da piyasa değerine göre ilk beş arasında yer alıyor.

Öte yandan, Çin’in riskten kaçınan kurumsal yatırımcıları Ethereal’e yönelmeye daha istekli hale getiren Şanghay Yükseltmesi gibi faktörler var. Ancak artık staking kilidini açma TBD dönemi sona erdiğinden, ağı taşıma yoluyla güvence altına almak için muazzam bir miktarda risk ortadan kalktı. Bu nedenle, uzun ETH pozisyonu hedge fonları için daha çekici hale gelebilir.

5. Ayı: Faiz Artışları ve Durgunluk Gibi Makro Riskler

2023 yılında olumsuz ekonomik olaylar ve tahminler, varlık fiyatları için bazı küresel ters rüzgarlar yaratabilir. Geçmişte, 2020’de ekonomi çöktüğünde Ether’in fiyatı tüm varlık sepetiyle birlikte düştü. Fiyatlar toparlanıp 2021’e kadar yükseldiğinde, ETH daha da yükseldi.

Ancak, 2022’de piyasa soğurken, ETH de düştü. Son olarak, hisse senetleri bu yıl tekrar ayaklarını altına alırken, Ether yeniden yükseldi.

Hisse senedi karşılaştırma ölçütleri ile büyük kripto fiyatları arasındaki güçlü korelasyon, şu anda çok güvenilir bir trend olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, ekonomi bu yıl makro ters rüzgarlar yaşarsa, Ethereum aynı dalgalanmaları yaşayabilir. Kurul odalarında ve ekonomi bürolarında, bir durgunluğun yaklaşmakta olduğu konusunda bir fikir birliği var.

Geç kalınan kırmızı dakikalar, merkez bankasının bankacılık sektöründeki son başarısızlıkların resesyonu tetiklemesini beklediğini ortaya koydu. Bu riskler, ikinci çeyrekte ETH’nin fiyatında etkili olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.