En Popüler Kripto Terimleri

En Popüler Kripto Terimleri
0

Kripto para birimleriyle ilgili jargonu anlamak, yeni başlayanlar için gerçek bir angarya olabilir. Kripto para birimleriyle ilgili jargonu anlamak, yeni başlayanlar için gerçek bir angarya olabilir. İster bir buhar motoru ister yapay zeka olsun, herhangi bir yeni trend gibi davrandığı için kripto endüstrisi bunun için pek suçlanamaz. Kripto para terimleri sözlüklerden ve standart tanımlardan oluşmuyor olsa da, en azından en popülerlerini yakalamak için her zaman biraz çaba sarf etmeye çalışabilirsiniz ve burada size sunduğumuz kılavuz faydalı bir referans noktası olarak tasarlanmıştır.

HODL Ne Anlama Gelmektedir?

“HODL” terimi, bazı popüler kripto para terimlerinin ortaya çıktığı sıra dışı doğaya güzel bir örnektir – özünde, yüksek piyasa oynaklığı zamanlarında, özellikle de kripto para biriminin bir parçası olarak satın aldığınızda, kendi kripto para tokenlerinize bağlı kalmak anlamına gelir. amaçlanan satın alma ve tutma stratejisi satın alma. HODLING’i, genel korkudan veya bir noktada pasif olarak ticaret yapmanızı gerektiren daha büyük yatırım stratejisinin bir parçası olarak, tokenlarınız ile birlikte bir Ebenezer Scrooge olarak görebilirsiniz. Her halükarda, HODLING’e yemin eden kişi, tokenlerinizi tutmanın artık genel olarak karlı bir eylem olacağına inanıyor, yani fiyatları yükselir yükselmez.

Gerçekte, terim daha mütevazı bir kökene sahiptir ve ilk olarak, o sırada sarhoş olduğu iddia edilen ve şans eseri gelecek nesiller için evrensel bir terim yarattığını bilmeyen bir GameKyuubi kullanıcısından gelen bir Bitcoin forum gönderisinde görünür.

Düşüş ve Yükseliş Ne Anlama Geliyor?

“Boğa” ve “düşüş” terimleri, mevcut piyasa durumunu tanımlamak için hem kripto uzmanları hem de amatörler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Her iki terimin de kökenleri Wall Street’te ve ticari dilindedir. Bir “düşüş” piyasası, bir para biriminin fiyatının (veya fiyatlarının) artacağı beklentisinin hakim olduğu bir piyasadır. Benzer şekilde, bir “yükseliş” piyasası, belirli bir fiyatın düşeceği yönündeki hâkim beklentiyi ifade eder.

Benzer şekilde, “ayılar” ve “boğalar” bazen piyasa durumuyla ilgili belirli bir insan tipine atıfta bulunmak için kullanılır. Bu bağlamda Bear, fiyatlarda düşüş bekleyen ve bu nedenle karamsar olan ve HODLING’e katılabilecek bir kişi olacaktır. Boğalar fiyatlar ve dolayısıyla yükselen fiyat hareketlerinden yararlanma potansiyelleri konusunda daha iyimser. Boğanın bir alt türü, bir boğa “balinasıdır”, yani kişisel iyimserliğe, bilgi eksikliğine veya başkaları tarafından yakalanmanın bir sonucu olarak yüksek riskli token alımları yapan bir kişidir. Daha az bol olan “balina” formuna bazen “yunus” denirken, daha büyük yırtıcılara avlanan ve ceplerinde daha az miktarda kripto bulunanlara bazen “balık” denir.

Her durumda, ayıların endişelenmesi gereken bir şey daha var: ayı tuzağı. Bu, belirli bir varlığın eşzamanlı toplu satışı yoluyla yapay olarak piyasada yakın bir fiyat düşüşü hissi yaratma uygulamasına atıfta bulunur. Bu genellikle, şüpheli olmayan yatırımcılar tarafından varlıkların toplu satışına yol açar ve bu da sonuçta bir varlığın fiyatını düşürür. Tuzak, komplocular, genellikle takip eden kaçınılmaz fiyat rallisinden yararlanmayı umarak istedikleri varlıkları daha düşük bir fiyattan geri aldıklarında açılır.

kripto
En Popüler Kripto Terimleri 2

FOMO’nun Anlamı Nedir?

FOMO, kripto yönetiminde zaman içinde popülaritesi artan başka bir terimdir. Bazı muadillerinin aksine, “kaybolma korkusunu” temsil ettiği için anlamı nispeten basittir. Bu da, FOMO büyüsü altındakiler, belirli bir kripto para biriminin değerinde öngörülen artıştan yararlanamayacaklarından korktukları için piyasa hareketleriyle ilgilidir. FOMO’dan muzdarip olmaya tepki olarak, genellikle belirli bir varlığı çılgınca satın almaya başlarlar ve çoğu zaman piyasayı manipüle etmek isteyenler tarafından kurulan bir tuzağa düşerler. Bundan, “Kaybolmanın Sevinci” anlamına gelen “JOMO” terimi türetilmiştir. Bu, kafirlerin ani fiyat düşüşleri, dolandırıcılık, hırsızlık vb. hakkında endişelenmeleri gerekmediğinde kripto para birimlerinde elde ettikleri sevinç hissini ifade eder. Bu insanlara bazen “parasız” denir.

Pumps ve Dumps nedir

“Şiling” ve “pompa ve boşaltma” terimleri yukarıdaki uygulamalarla yakından ilişkilidir. Belirli bir token üzerinde yapay bir ilgi yaratmak isteyen birine, bunun için para ödendiği için veya tamamen yanlış inançtan dolayı “şilin” denilebilir. Pompalama ve boşaltma şemaları, belirli bir kripto para birimi için hype yaratma modelini takip eder, ardından fiyatındaki hızlı artış ve hemen ardından gelen fiyat / çöküşteki büyük düşüş gelir.

Bir Kripto Para Biriminin Piyasa Değeri Nedir?

Market Cap, “Piyasa Kapitalizasyonu”nun kısaltmasıdır, bu terim belirli bir kripto para biriminin toplam değerini tanımlar. Teklifteki toplam jeton sayısının, hesaplama sırasında bir jetonun bireysel fiyatı ile çarpılmasından kaynaklanır. Coinmarket gibi web siteleri, çeşitli para birimleri için piyasa değerine ilişkin bilgiler sunar.

Short-Long Nedir?

Alım satım, kripto ile ilgili her şeyin önemli bir yönüdür ve marj alım satımı, alım satım yaparken aşırı hızlanmayı ve hatta sahip olduğunuz tokenları tehlikeye atmayı içeren bir taktiği ifade eden bir terimdir. Bir yatırımcı bazen bir komisyoncudan ödünç alınan fonları gerçekten kripto para birimi ticareti yapmak için kullanırdı. Bu nedenle, “long yapmak”, marj ticaretinin fiyatlar yükseldiğinde iyi çalıştığı anlamına gelirken, “short yapmak”, bir fiyat düşüşünden sonra aynı etkiyi ifade eder.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap