Dogecoin “X” Etkisiyle Tetiklendi, Bu Bir Boğa Koşusu mu Yoksa Sahte Boğa Tuzağı mı?

Dogecoin “X” Etkisiyle Tetiklendi, Bu Bir Boğa Koşusu mu Yoksa Sahte Boğa Tuzağı mı?

Elon Musk’ın önde gelen mikroblog platformunu tanınmış Twitter markasından “X” olarak değiştirme kararı sonrasında, bu hafta Dogecoin fiyatında beklenmedik bir yükseliş yaşandı. Milyarder, “X” hizmet kapsamını dijital ödemeleri içerecek şekilde genişleteceğini belirtti, adeta Çin’in popüler ödeme platformu WeChat’i düşünün.

“X” in ödemeleri güçlendiren token olarak DOGE’u benimseyebileceği yönündeki artan spekülasyon ortasında, son iki haftada meme kripto para birimi olarak bilinen Dogecoin Salı günü %25’lik bir artışla 0,078 $’dan işlem gördü.

Matrixport araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen’in paylaşımına göre, kripto piyasasının başlangıçta Ağustos ayı için beklenen yaz durgunluğuna girmesiyle birlikte, diğer kripto projeleri arka planda kalırken Dogecoin’un yaz aylarında yükselebileceği öngörülmektedir. Thielen, bu durumu Elon Musk’ın Twitter’ı yeniden icat etmek için bir pazarlama turunda bulunmasına bağlamaktadır.

Bu nedenle, DOGE’un yaz döneminde önemli bir yükseliş potansiyeli taşıdığı düşünülmektedir, çünkü Musk’ın kripto ve özellikle Dogecoin üzerindeki etkisi ve ilgisi, yaz aylarında diğer kripto temalarını geride bırakarak Dogecoin’a odaklanılmasına neden olabilir.

Dogecoin Fiyatı, Açık Faiz 500 Milyon Dolara Yükselirken Altcoinlerin Yükselmesine Yol Açıyor

Son birkaç hafta içinde, Dogecoin fiyatı 0,06 dolarda güçlenen destekle yükseliş trendini doğruladı. Günlük grafikte görülen aşağı yönlü trend çizgisinin üzerindeki ilk yükseliş patlaması, Twitter’ın markasını “X” olarak değiştirdiğinde ortaya çıkan potansiyel bir tırmanışa güven kazandığını gösterdi.

Şu anda piyasada 8. sırada yer alan 11 milyar dolarlık kripto, 50 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) (kırmızı) ve 100 günlük EMA (mavi) gibi tüm hareketli ortalamaların üzerinde yer alıyor. Güncel fiyatı 0,07128 ABD Doları ve 200 günlük EMA (mor) ise 0,075 ABD Doları olarak belirtilmektedir.

dogecoin
dogecoin "x" etkisiyle tetiklendi, bu bir boğa koşusu mu yoksa sahte boğa tuzağı mı? 3

Dogecoin fiyatının üst alçalan trend çizgisindeki direnci zayıflatarak ve 0,08 $’ın üzerindeki yükseliş trendini sürdürerek, 0,1 $’ın üzerindeki yüksek seviyeleri ve Kasım ayında 0,0158 $’lık direnci hedefleyen kazançlar için bir kapı açılabilir. Bu yükseliş görünümüne güven eklemek için Hareketli Ortalama Yakınsama Sapma (MACD) göstergesinden gelen bir alım sinyali mevcuttur. Uzun vadeli DOGE tüccarları, kırmızı sinyal çizgisinin üzerinde mavi çizgi ile kesişen yükseliş geçişlerine dikkat etmektedir.

Ancak, son birkaç gün içinde Dogecoin’in yükseliş trendini yakalayan yatırımcılar, kazanımları kilitlemeyi düşünebilirler. Çünkü Göreceli Güç (RSI), 80’de aşırı alım bölgesinde omuz silktikten sonra tersine dönme işaretleri gösteriyor.

Eğer bir trendin tersine dönmesi yaşanırsa, 200 günlük EMA, 0,067 $ ve 0,06 $ seviyelerindeki daha düşük seviyelerle ilk güçlü desteği sağlayacak ve düşüşlerin artması durumunda etkili olacaktır.

Coinglass tarafından sunulan piyasa verilerine göre, aktif Dogecoin sürekli vadeli işlem yatırımcılarında kilitlenen dolar değeri veya diğer platformlarda “kavramsal açık pozisyon” olarak adlandırılan şey, 19 Nisan’dan bu yana ilk kez 500 milyon doları aşmış durumda. Bu, yatırımcılar arasında artan ilgi ve işlem hacminin bir göstergesi olabilir. Ancak yine de, piyasaların karmaşıklığı ve hareketliliği göz önüne alındığında, yatırımcıların dikkatli ve bilinçli kararlar almaları önemlidir.

dogecoin

Son birkaç haftada açık pozisyonun ikiye katlanarak 6,2 milyar dolara çıkması, neredeyse 6,43 dolara (8 Nisan’daki zirve) ulaşan bir fiyat artışını gösteriyor. Açık pozisyonun ve para girişi hacminin artmaya devam etmesi durumunda, 0,1 dolara doğru bir yükseliş trendinin teyit edilebileceği öngörülmektedir.

Ancak, bu tür bir yükseliş trendi, açık pozisyon ağırlıklı finansman oranlarının sıfıra düşmesiyle ortaya çıkmayabilir. Böyle bir durumda, Dogecoin uzun pozisyonlarının kısa pozisyonları iptal ettiği anlamına gelebilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.