Devam Eden Makro Enflasyon Eğilimlerinin Bitcoin’i Bu Şekilde Etkilemesi Muhtemel!

Devam Eden Makro Enflasyon Eğilimlerinin Bitcoin’i Bu Şekilde Etkilemesi Muhtemel!
0

Bitcoin’in mevcut fiyat mücadeleleri, kripto para birimi sektörü için bir sır değil çünkü en büyük varlık yeni yıla neredeyse üç hafta kala kırmızı kanamaya devam ediyor. Geçen ay değerinin %11’ini kaybetti ve birçok uzmanın ayıların yerleştiğine inanmasına neden oldu.

Düşüş trendinin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri’nde rekor yüksek enflasyonla sarsılan Federal Rezerv’in yeniden daralma korkuları tarafından tetiklendi. IntoTheBlock tarafından yayınlanan bir raporda analist Lucas Outumuro, niceliksel sıkılaştırma yoluyla doların para arzında azalma olasılığının varlık için felakete yol açabileceğini belirtti.

Korku Enflasyonu

Bunun nedeni, Bitcoin’in sınırlı arzının onu enflasyona karşı bir korunma olarak konumlandırmasıdır ve bu da yükselen enflasyonun ortasında popülaritesindeki son artışa büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. FED, kilitlenme kaynaklı ekonomik yavaşlama ve teşvik paketlerinin yatırımcıların Bitcoin’e tahsis edilmesine yardımcı olmasının ardından 2021’de şahinliğini hafifletti.

Ancak, enflasyon korkuları artmaya devam ettikçe, aynı yönde bir tersine dönüş bekleniyor.

 bitcoin
devam eden makro enflasyon eğilimlerinin bitcoin'i bu şekilde etkilemesi muhtemel! 3

Outumuro raporunda, enflasyonist baskıların ve para arzının azaldığı 2018 yılında Bitcoin’in fiyat hareketinde benzer bir eğilimin fark edildiğine dikkat çekti.

Parasal arz değişikliği ile BTC fiyatı arasındaki bu korelasyon, raporda 0,77 gibi yüksek bir seviyede kaydedilen o zamandan beri artıyor.

 bitcoin
devam eden makro enflasyon eğilimlerinin bitcoin'i bu şekilde etkilemesi muhtemel! 4

Son zamanlarda Fed tarafından belirtildiği gibi, para arzı ileriye doğru düşerse, Bitcoin’in gelecekteki görünümü giderek daha fazla düşüşe geçebilir. Bunun nedeni, yatırımcıların bir kez daha odaklarını kripto ve hisse senetleri gibi riskli varlıklardan kaydırmalarıdır.

Kripto varlık, geçtiğimiz beş haftanın dördünde toplam 317 milyon doların üzerinde çıkış kaydettiği için, bu, Bitcoin’in ticaret istatistiklerinde zaten görülüyor. Coinshares’e göre, Bitcoin’deki toplam AUM da geçen hafta 35 milyar dolar ile 3 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Bu satışlar, yanlışlıkla varlığın fiyatının Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse %40 düşmesine neden oldu. Ancak uzmanlar, makro faktörlerin düşüş trendinin devam etmesine yardımcı olacağı konusunda uyardı.

Analist Alex Kruger, son zamanlarda Twitter’da aynı şeyi vurguladı.

Borsadaki yavaşlama, ayıların kazanan tarafta olduğunun bir başka göstergesi olabilir. Özellikle BTC ile yükselen korelasyonu şimdiden uzmanları endişelendiriyor.

Uluslararası Para Fonu, yayılmanın finansal piyasalarda istikrar endişelerine yol açabileceğini savunarak, son zamanlarda aynısı için alarmlar vermişti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap