CryptoCom, Çalınan 34 Milyon Dolara Rağmen Hiçbir Kullanıcının Zarar Görmediğini Söyledi!

CryptoCom, Çalınan 34 Milyon Dolara Rağmen Hiçbir Kullanıcının Zarar Görmediğini Söyledi!
0

CryptoCom, son saldırının kurbanı olan 483 kullanıcıyı tamamen tazmin ettiğini açıkladı.

cryptocom

Dijital varlık borsası CryptoCom, platformuna yapılan son saldırıyla ilgili resmi bir açıklama yaptı. Şirket, olayın yaklaşık 500 kişiyi etkilediğini ancak paralarının tamamının iade edildiğini açıkladı.

Hikaye Mutlu Sonla Bitti

CryptoCom, en son raporunda, konuyu ilk olarak 17 Ocak Pazartesi günü erken saatlerde öğrendiğini açıkladı. Duyuruda, işlem merkezinin izleme sistemleri, işlemlerin gerekli 2FA kimlik doğrulaması olmadan onaylandığı az sayıda kullanıcı hesabında yetkisiz etkinlik tespit etti.

Sonuç olarak, ekip tüm jetonların geri çekilmesini askıya aldı ve bir soruşturma başlattı.

Sonrasında CryptoCom, faillerin 483 kullanıcıyı etkilediğini duyurdu. Bununla birlikte, şirket şüpheli işlemleri engellediği veya müşterilere tam olarak geri ödeme yaptığı için hiçbirinde fon kaybı yaşanmadı.

Daha sonra şirket, yetkisiz para çekme işlemlerinin toplam 4.836.32 ETH, 443.93 BTC ve diğer dijital varlıklarda yaklaşık 66.200 dolar olduğunu belirtti. ABD dolarına dönüştürüldüğünde, toplam miktar yaklaşık 34 milyon dolara eşittir (bugünkü fiyatlara göre hesaplanmıştır).

CryptoCom’un Güvenlik Politikası

Sorunu belirledikten kısa bir süre sonra CryptoCom, tamamen yeni bir İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) altyapısına geçti. Şirket, bu tür olaylar sırasında yatırımcıları korumak için hem ön hem de arka uçta zorunlu 2FA politikalarına sahip olduğunu hatırlattı.

Ayrıca CryptoCom, beyaz listeye alınmış yeni bir para çekme adresinin kaydı ile ilk para çekme işlemleri arasında 24 saatlik bir gecikme eklemek için 18 Ocak 2022’de ek bir güvenlik katmanı tanıttı.

Platformun ekibi tüm süreci denetledi ve ek kontroller gerçekleştiren ve tehdit istihbarat hizmetleri başlatan üçüncü taraf güvenlik şirketleriyle bağlantı kurdu. CryptoCom, Multi-Factor Authentication’a (MFA) geçtikten sonra daha fazla güvenlik özelliği sağlama sözü verdi.

Ticaret merkezinin Kurucu Ortağı ve CEO’su Kris Marszalek, müşterilerinin güvenliğinin firması için en yüksek öncelik olduğunu savundu.

Yönetici, “Dolandırıcılık yapmaya niyetli kötü aktörlerin varlığı bize hatırlatılırken, bu yeni Dünya Çapında Hesap Koruma Programı, yeni MFA altyapımızla birlikte, kullanıcılarımıza fonları için eşi görülmemiş bir koruma ve umarız, gönül rahatlığı sağlar” dedi. .

Yakın Geçmişteki Diğer Kripto Saldırıları

Kripto para piyasası birçok yatırımcı için ilgi çekici bir niş olsa da, bu yatırımcılar aynı zamanda hesaplarını ve varlıklarını ihlal edebilecek siber saldırıların ve bilgisayar korsanlarının da farkında olmalıdır.

Ağustos 2021’de birlikte çalışabilirlik protokolü PolyNetwork, 600 milyon dolardan fazla dijital varlığı tüketen böylesine kötü bir aktörün kurbanı oldu. Hacker, fonları en az üç cüzdandan çektiği için platform Binance Smart Chain’de istismar edildi. Olay, DeFi alanındaki en büyük hack olarak tanındı.

Ancak saldırıdan birkaç gün sonra kimliği belirsiz fail  fonların çoğunu geri transfer etti. Ayrıca PolyNetwork’ün güvenliğini “eğlence için” ihlal ettiğini söyleyerek 500.000 dolarlık ödül teklifini de reddetti.

2021’in sonlarına doğru, başka bir DeFi protokolü olan Cream Finance de bir siber saldırıya uğradı. Failler, 130 milyon doların üzerinde çeşitli kripto para birimi çalmayı başardılar. İlginç bir şekilde, bu yalnızca 2021’de Cream Finance için üçüncü güvenlik ihlaliydi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap