Son Dakika: Çin Cumhuriyeti Kripto Düzenleyici Kuruluşunu Açıkladı!

Son Dakika: Çin Cumhuriyeti Kripto Düzenleyici Kuruluşunu Açıkladı!
coins Bitcoin, against the background of the Chinese flag, concept of virtual money, close-up. Conceptual image of digital crypto currency.

Resmi olarak Çin Cumhuriyeti olarak bilinen ülke Tayvan, Pazartesi günü kripto para birimleri endüstrisini düzenlemek amacıyla ülkedeki ana düzenleyici organını belirledi. Artan talebin ortasında, Mali Denetleme Komisyonu Başkanı Huang Tien-mu, başlangıçta kripto ödemelerini ve işlemlerini denetlemek için mali düzenleyicinin kullanılacağını açıkladı. Resmi duyurunun onayı, mali düzenleyicinin kripto düzenleyici kurum olarak adlandırılmasını içerebilir ve Mart ayı sonuna kadar gelebilir.

kripto
son dakika: çin cumhuriyeti kripto düzenleyici kuruluşunu açıkladı! 2

20 Mart’ta Reuters tarafından bildirildiği üzere, Tayvan kabinesi ve Mali Denetleme Komisyonu (FSC), kripto para birimlerinin verimli bir şekilde düzenlenmesi için diğer devlet daireleriyle görüşmeler yapıyor. Ayrıca, FSC endüstri temsilcileriyle birlikte “öz düzenleme önlemleri” üzerinde çalışacak.

Ancak, NFT’ler veya “mübadele edilemez tokenlar”, kripto para birimi düzenleyici gözetimi altına girmeyecek. Yerel basına göre, NFT’ler hala bir varlık sınıfı olarak kabul ediliyor ve gerektiği takdirde daha sonra düzenlenecekler.

Kripto Endüstrisi Tayvan’da Kripto Dostu Düzenlemeler İstiyor

Bölgedeki diğer ülkelerin aktif tutumuyla birlikte, Tayvan da sektör üzerindeki denetimini artırmaya yönelik adımlar atacak. Singapur perakende kripto ticaretinde daha sıkı kurallar önerirken, Hong Kong ise kripto dostu kurallarla bir kripto merkezi haline gelmeyi hedefliyor.

Kripto şirketleri de dahil olmak üzere borsalar, ülkede daha dostane düzenlemeler yapılmasını talep ediyor. Binance Holdings, Matrixport Technologies ve Woo Network LLC, Cumartesi günü Tayvan’da faaliyet gösteren şirketlere netlik sağlayan daha dostane düzenlemeler yapılması için düzenleyicileri çağıran ortak bir bildiri yayınladı.

“Bazı pazarlar, mevcut finansal kurallar ve sınıflandırmalar altında sanal varlıkları düzenlemeye çalışırken, kuralların net olmaması nedeniyle işletme sahipleri, yetkililer ve müşteriler için son derece kafa karıştırıcı bir durum ortaya çıkardı. Gözlemlerimize göre, bu durum büyük zorluklarla karşılaşmaya neden oldu.”

Sanal varlık ticareti hizmetleri sunan kripto borsaları, FSC tarafından düzenlenen ilk borsalar olacaklar. FSC’nin Bankacılık Bürosu, düzenleyici değişiklikler üzerinde çalışıyor ve kripto borsası operatörlerine danışıyor.

Tayvan, daha önce kripto para birimlerine karşı katı bir yaklaşım benimsemişti. Geçen yıl, ülke, sanal varlıklarla ilişkili riskler nedeniyle kredi kartlarıyla kripto para birimi satın alımını yasakladı. Hisse senetleri, vadeli işlemler, opsiyonlar, çevrimiçi kumar ve diğer işlemler için de kredi kartı kullanımı yasaktır. Ülke, Çin’in 2021’deki kripto para birimi baskısından sonra artan kripto para birimi etkinliğine tanık oldu.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.