Cardano Analiz: ADA’nın İlk Çeyrek Özeti ve 2. Çeyrek Performansının Nasıl Olabileceği!

Cardano Analiz: ADA’nın İlk Çeyrek Özeti ve 2. Çeyrek Performansının Nasıl Olabileceği!

Messari, 19 Nisan’da yayınladığı bir raporda Cardano (ADA)’nın 2023’ün ilk çeyreğindeki performansına dikkat çekti. En önemli güncellemelerden biri, Cardano’nun piyasa değerinin çeyrek bazda %50’den fazla artarak 8.6 milyar dolardan 13.2 milyar dolara yükselmesiydi. Bu büyüme aynı zamanda, Cardano’nun piyasa değerine göre sıralandığı kripto para listesinde 7. sıraya yükselmesine de katkıda bulundu.

İlk Çeyrek Performans Analizi

Messari’nin raporuna göre, Cardano ağındaki büyük artışa rağmen, ağın yeni kullanıcıları çekme konusunda başarısız olduğu belirtildi. Yeni adresler ve ortalama günlük işlem sayısı çeyreklik bazda sırasıyla %71,5 ve %10,6 azaldı.

ada
cardano analiz: ada'nın i̇lk çeyrek özeti ve 2. çeyrek performansının nasıl olabileceği! 7

Cardano’nun işlem ücretleri son çeyrekte artmış olsa da, yine de 2022’nin 3. çeyreğine göre daha düşük seviyelerdeydi. İşlem ücretlerindeki düşüşün nedenleri arasında, ağ trafiğinin 1. çeyreğe göre 3. çeyrekte daha dengeli olması yer alabilir.

Cardano’nun DeFi Alanı Gelişti

Cardano’nun DeFi alanındaki performansı övgüye değerdi; çünkü çeyreklik bazda %172’den fazla artış kaydetti. Blockchain’in toplam kilitli değeri (TVL) 50,8 milyon dolardan 138,3 milyon dolara yükseldi.

Messari’nin raporu ayrıca, DeFi performansındaki bu büyük artışın, ağda Djed stablecoin’in benimsenmesine atfedilebileceğinden bahsetti. Stablecoin, 2023’ün ilk çeyreğinde 1,8 milyon dolarlık ilk gün basımıyla piyasaya sürüldü.

ada
cardano analiz: ada'nın i̇lk çeyrek özeti ve 2. çeyrek performansının nasıl olabileceği! 8

Cardano’nun NFT Alanındaki Durumuna Bir Bakış 

Cardano’nun NFT alanındaki performansı bazı zorluklarla karşılaştı. Örneğin, günlük NFT işlemleri son çeyrekte %27 azaldı.

Ayrıca, günlük tekil alıcı sayısı da benzer bir eğilim gösterdi ve %23 azaldı. İlginç bir şekilde, ilk çeyrekte benzersiz alıcı sayısı, benzersiz satıcı sayısını önemli ölçüde aştı. Cardano’da toplam 8.900 doğrulanmış NFT projesi bulunuyordu.

ada
cardano analiz: ada'nın i̇lk çeyrek özeti ve 2. çeyrek performansının nasıl olabileceği! 9

2023’ün 2. Çeyreğinde Cardano NFT’leri

Santiment’ten alınan verilere göre, toplam NFT işlem sayısı yeni çeyreğin başından bu yana düşüş gösterdi.

ada
cardano analiz: ada'nın i̇lk çeyrek özeti ve 2. çeyrek performansının nasıl olabileceği! 10

Son 30 günde, tekil satıcı sayısının %300’den fazla artması bir yandan dikkat çekerken, diğer yandan tekil alıcı sayısındaki düşüş de dikkat çekiciydi. Ancak, Cardano’nun NFT satış hacmi umut verici bir şekilde arttı.

ada
cardano analiz: ada'nın i̇lk çeyrek özeti ve 2. çeyrek performansının nasıl olabileceği! 11

ADA’nın Geleceği Parlak Görünüyor

Balinalar, 2. çeyreğin başından beri ADA’nın durumuna güven duyuyorlardı. Bu, yüksek balina işlem sayısıyla açıkça ortaya çıktı. Ancak bununla da sınırlı kalmadı, ADA’nın etrafındaki olumlu duygular da son zamanlarda arttı ve bu da kripto topluluğunun token’a olan güveninin arttığının bir yansıması olarak görülebilir.

ada
cardano analiz: ada'nın i̇lk çeyrek özeti ve 2. çeyrek performansının nasıl olabileceği! 12

Bu yazının kaleme alındığı sırada, Cardano (ADA) son 24 saatte %5’ten fazla değer kaybetti ve baskı altında kaldı. Token, 14,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle 0,4174 dolardan işlem görüyordu. Bu durum, Cardano’nun bu çeyrekte hangi yöne doğru ilerleyeceğini analiz etmeyi ilginç hale getiriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.