Bu Zincir Üstü Bitcoin Göstergesi, Büyük Bir Boğa Potansiyeline İşaret Ediyor, Ayı Piyasası Bitti mi?

Bu Zincir Üstü Bitcoin Göstergesi, Büyük Bir Boğa Potansiyeline İşaret Ediyor, Ayı Piyasası Bitti mi?

Geçtiğimiz hafta 30.000 doların üzerinde önemli bir artış gösteren dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), satış baskısıyla karşı karşıya kaldı. Şu anda %1,4’lük bir düşüşle 29.560 $ fiyat seviyesinde işlem görüyor ve piyasa değeri 571 milyar $ olarak hesaplanıyor.

2023 yılı başından bu yana %80’lik bir artış kaydeden BTC fiyatı, bu ivmeyi sürdüremiyor gibi görünüyor. Kripto piyasası analisti Ali Martinez ise Bitcoin Reserve Risk adlı bir zincir üstü göstergeye atıfta bulunarak, BTC’nin yükseliş ivmesini korumak için daha fazla güce ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Bu #Bitcoin göstergesi büyük potansiyele işaret ediyor! $BTC Rezerv Riski 0’ın üzerine çıktığında, parabolik fiyat hareketlerine işaret eder. 2012, 2013, 2015, 2019 ve 2020’de sırasıyla %2.830, %566, %6.400, %99 ve %487 kazanç sağladı. Rezerv Riski yeniden 0’ı geçti!

kriptoparapiyasa bitcoin reserve risk
bu zincir üstü bitcoin göstergesi, büyük bir boğa potansiyeline i̇şaret ediyor, ayı piyasası bitti mi? 5

Martinez, Ethereum adreslerinden gelen satın almaların da yardımıyla BTC için güçlü destek ve direnç seviyelerine dair bir analiz yapmıştır. Martinez’in ifadesine göre:

770K adresin 360K $BTC  satın aldığı #Bitcoin için 30.270$-32.150$ direnci zorlu bir engel olmaya devam ediyor. Bu arada, 700.000 adresin 390.000 $BTC satın aldığı 29.330-30.200$ desteği güçlü durumda. Bu seviye kırılırsa dikkatli olun  , bir sonraki kilit destek 27.600-28.450 dolar.

kriptoparapiyasa bitcoin btc support and resistance
bu zincir üstü bitcoin göstergesi, büyük bir boğa potansiyeline i̇şaret ediyor, ayı piyasası bitti mi? 6

Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi?

Bitcoin’in ayı piyasasının sona erip etmediği konusunda genel bir bakış yapmak için, BTC’nin uzun vadeli sahipleri (LTH’ler) ve kısa vadeli sahipleri (STH’ler) arasındaki arz dinamiklerini anlamak önemlidir.

Zincir içi veri sağlayıcısı Glassnode’a göre, “su altında olan LTH’lerin pozisyonlarında tuttukları borsaların dışında bulunan arzın %23,3’ünden fazlası”, 2016’nın başları ve 2019’un başları arasında görülen benzerliklere işaret ediyor. Bu, uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin’e olan güveninin arttığı ve ellerindeki BTC’leri elden çıkarmadığı anlamına gelebilir. Ayrıca, yatırımcıların uzun vadeli bir ralli beklediği ve bu nedenle ellerindeki BTC’leri elde tuttukları da gösterilebilir.

Ancak, kısa vadeli sahiplerin Bitcoin’i ne kadar süreyle elde tutacakları belirsizdir ve bu da kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına neden olabilir. Bu nedenle, hem LTH’lerin hem de STH’lerin davranışlarına bakmak, Bitcoin’in gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için önemlidir.

kriptoparapiyasa bitcoin btc lth sth
bu zincir üstü bitcoin göstergesi, büyük bir boğa potansiyeline i̇şaret ediyor, ayı piyasası bitti mi? 7

Ayrıca Glassnode, 2023 yılında BTC fiyat rallisinin ortasında toplam 6,2 milyon BTC’nin kara döndüğünü (arzın %32,3’ü) belirtiyor. Bu, birçok yatırımcının ellerindeki Bitcoin’lerin karşılığında gerçekleşmemiş kazançlar elde ettiği anlamına gelir ve her fiyat artışında Bitcoin harcama ve satma teşviki daha da artacaktır.

Glassnode ayrıca NUPL adı verilen bir başka ilginç metriğe dikkat çekerek, BTC piyasa değerinin şu anda gerçekleşmemiş kara karşı nasıl konumlandığını ölçüyor. NUPL, gerçekleşmemiş kazançların kârlı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen işlemlerle ne kadar gerçekleştiğini ölçer. Glassnode’a göre, NUPL, 2021’in başlarında yüksek bir seviyeye ulaştı, ancak o zamandan beri düşüş gösteriyor. Bu, Bitcoin’in fiyatının yükselmesiyle birlikte kâr realizasyonunun arttığını ve yatırımcıların karlarını realize etmeye başladığını gösterir.

0,36’lık mevcut okumada, piyasa oldukça nötr bir seviyede, günlerin %55,8’i daha yüksek bir okuma kaydediyor ve bu nedenle %44,2 daha düşük. Ayrıca, piyasanın ne büyük ölçüde indirimli (16 bin dolarda olduğu gibi) ne de aşırı değerli (60 bin dolar + zirvede olduğu gibi) olduğunu gösteriyor.

kriptoparapiyasa bitcoin btc nupl
bu zincir üstü bitcoin göstergesi, büyük bir boğa potansiyeline i̇şaret ediyor, ayı piyasası bitti mi? 8

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.