BTC Gelecekteki ETF’leri Yeniden Cazibe Kazandıkça Bitcoin Fiyatı Yükselecek mi?

BTC Gelecekteki ETF’leri Yeniden Cazibe Kazandıkça Bitcoin Fiyatı Yükselecek mi?

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) %75 oranında düştüğü için çok zorlu bir 2022 geçirdi. Bununla birlikte, BTC gelecekteki ETF’leri cazibesini yeniden kazandığından, raporlar Bitcoin fiyatı için olumlu bir grafik çiziyor.

btc
btc gelecekteki etf'leri yeniden cazibe kazandıkça bitcoin fiyatı yükselecek mi? 2

Bitcoin ETF’leri İçin Zorlu Bir Yol mu?

Financial Times tarafından hazırlanan bir rapora göre 2022, Bitcoin fiyatındaki büyük düşüşe rağmen yatırımcıların BTC vadeli ETF’lerine girdiğini gördü. Yatırımcıların 2022’de 6 ABD bitcoin vadeli ETF’sine yaklaşık 241 milyon dolarlık fon eklediğinden bahsetti.

Ancak, fonların çoğu (yaklaşık 198 milyon $) Haziran ayından sonra geldi. Bu, bir Bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcısı olan Bitpay tarafından kripto “derin dondurma”nın başlangıcı olarak işaretlendi.

ABD mali gözlemcisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan herhangi bir Borsa yatırım fonunu henüz onaylamadı. Komisyon, piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık gibi sorunların olduğunu belirtti.

Bu arada SEC, bu seçeneğin yatırımcılar için daha güvenli ve daha iyi olduğunu belirterek Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan ETF’leri onayladı. Bu, Bitcoin Fiyatı için olumlu bir işaret olabilir.

Rapor, ProSharees’in ilk BTC vadeli ETF’si olarak etiketlenen Bitcoin Stratejisi ETF’sini başlattığını gösteriyor. Fon, sadece 2 günde yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir değer girişi gördü. Ancak, ağır kripto piyasası çöküşü nedeniyle varlıklar 549 milyon dolara düştü.

BTC Fiyatı İleride Toparlanacak mı?

Veriler, yatırımcıların kripto piyasasının en ağır düşüşü sırasında hala paralarını ETF’lere yatırdıklarını gösteriyor. 30 Kasım sonuna kadar Bitcoin ile ilgili 16 ETF’ye yaklaşık 100 milyon dolar gitti. Fonların çoğu (Yaklaşık 92 milyon dolar) küresel X Blockchain ETF’ye gitti.

Bu, yatırımlarını ETF’lerde tutan yatırımcıların kripto piyasasının yakında toparlanabileceğini umduğunu gösteriyor. SBF’nin FTX’i gibi son çöküşler, piyasa değerine ağır bir darbe indirdi.

8 Kasım 2021’de 68.990$’lık ATH’ye ulaşan Bitcoin fiyatı 17.437$’dan işlem görüyor. Piyasa değeri ise 335 milyar dolara geriledi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.